Domuz Gribi Nedir ?

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Meksika’da ortaya çıkan ve toplam 81 kişinin ölümüne neden olduğu sanılan, ABD’de de 10 kadar vakaya rastlanan domuz gribinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Domuz gribi hakkındaki bazı bilgiler şöyle:

DOMUZ GRİBİ NEDİR?
Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor.
İNSANA BULAŞIR MI?
Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor.
Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor.
DOMUZ ETİ YİYENLER DOMUZ GRİBİNE YAKALANIR MI?
Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.
BU, DOMUZLARDA YENİ GRİP TÜRÜ MÜ?
İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor.
Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.
DSÖ’ye göre, Meksika’da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.
AŞISI VAR MI?
Domuzlara yapılan aşı bulunuyor, ancak insan için henüz aşı yok.
Kaynak : Haber7.com
 

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
İşte Türkiye’nin ‘domuz gribi’ haritası


Türkiye’de bugüne kadar görülen H1N1 hastalarının uyrukları, uzmanların, ”ulaşım imkanlarının artması nedeniyle domuz gribinin önceki salgınlardan daha fazla kişiyi etkileyebileceği” uyarısını haklı çıkarıyor. Türkiye’de domuz gribi tanısı konulan 114 yabancı uyruklu arasında Porto Riko, Nepal ve İzlanda gibi ülkelerin vatandaşları bile bulunuyor.
TOPLAM 411 VAKA
Türkiye’de bugüne kadar 132’si yerli, 279′u yurt dışı kaynaklı olmak üzere toplam 411 vaka görüldü. Bu vakaların 25′i halen takip altında.
Vakaların tespit edildiği 20 il ve hasta sayıları şöyle:
İstanbul (210), Muğla (83), Antalya (30), Bursa (28), Ankara (20), İzmir (7), Kırklareli (7), Kocaeli (5), Aydın (4), Mersin (4), Denizli (3), Çorum (2), Tekirdağ (1), Ordu (1), Bilecik (1), Konya (1), Yalova (1), Adana (1), Hatay (1) ve Isparta (1).

114′Ü YABANCI UYRUKLU
Türkiye’de hastalık tanısı konulanların 297’si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 114′ü yabancı uyruklu.Yabancı uyruklu hastaların ülkeleri ve sayıları ise şöyle:
İngiltere (37), ABD (11), Hollanda (11), Porto Riko (5), Birleşik Arap Emirlikleri (5), Suudi Arabistan (4), Almanya (4), İran (4), Kanada (3), Portekiz (3), Romanya (3), Yunanistan (3), İtalya (3), KKTC (2), İspanya (2), İsveç (1), Fransa (1), Güney Afrika Cumhuriyeti (1), İsviçre (1), Cezayir (1), İzlanda (1), Kazakistan (1), Brezilya (1), Rusya (1), Polonya (1), Çin (1), Nepal (1), Avustralya (1) ve uyruğu belirsiz (1).Domuz Gribi
 
Yukarı