Domino Oyunu Nasıl Oynanır?

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Domino iki ila dört kişi arasında oynanan bir oyundur. kart, pul ya da domino adı verilen 28 adet, yassı ve dikdörtgen taş ile oynanan domino oyununda amaç uç sayıları aynı olan taşları eşleştirerek dizmektir. Domino taşları enlemesine ikiye ayrılmış, üzerlerinde aynı oyun zarındaki gibi 1 den 6 ya kadar sayılar bulunan taşlardır. Domino taşlarında boş olan bölümler sıfırı temsil eder. 28 taş 0-0’dan 6-6’ya kadar bütün sayıları içinde barındırır.
Domino Oyununun Oynanışı
Başlangıç
  • Domino oyununa başlarken bütün taşlar yüzleri kapalı olacak şekilde masaya konur ve karıştırılır.
  • Banka ya da Bahçe olarak adlandırılan bölüme bütün taşlar konur.
  • Her bir oyuncu birer taş çeker. En yüksek taşı çeken oyuncu başlama hakkı kazanır.
  • Taşlar tekrar karıştırılır ve her oyuncu sırayla bankadan 7’şer taş çeker.
  • Başlangıç hakkına sahip olan oyuncu elindeki en yüksek değere sahip olan taşı ya da herhangi bir çift taşı (0-0, 1-1, 2-2 gibi) masaya ya da tahtaya koyarak oyunu başlatır.
  • Çift taşlar masaya genellikle dik kesecek şekilde yerleştirilir.
Oynanış
Sıradaki oyuncu bu taşın yanına uç sayılardan birisiyle eşleşecek bir taş koymak zorundadır. (Örneğin 6-5 başlangıç taşı olsun. Sıradaki oyuncu oynamak için ya 5 ya da 6 bulunan bir taş oynamak zorundadır. Bunu yaparken hangi uca denk geliyorsa eşit uçlar yan yana dizilmek zorundadır.) Örnek bir diziliş şu şekilde olabilir; 6-5, 5-5, 5-1, 1-2, 2-0, 0-0... Eğer oyuncunun elinde eşleşen taş yoksa, oyuncu koyacak taş gelene kadar bankadan taş çekmek zorundadır.Elindeki bütün taşları bitiren oyuncu domino der ve oyunu bitirir. Ya da oynanacak herhangi bir hamle kalmadığında oyun biter.
Puanlama
Oyun bitişinde oyuncuların ellerinde kalan taşlar ceza puanı olarak hesaplanır ve ceza hanelerine eklenirler. Taşların cezaları 0-0 taşı (ayaz taşı) haricinde bütün taşların değerleri kadardır. Örneğin 1-1 taşının ceza puanı 2’dir. 6-4 taşı 10 puan, 0-5 taşı 5 puandır. Ayaz taşın ceza puanı ise 20’dir.

domino.jpg
 

Yazar: guclusat
Makale başlığı: Domino Oyunu Nasıl Oynanır?
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı