Dimmer devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
2016-02-02 23-26-33ü.png


Malzeme listesi :
 • 2 Adet klamens
 • 1 Adet sigorta yuvası
 • 1 Adet 2A sigorta
 • 3 Amper 100uH bobin
 • 1 Adet 2K2 direnç ( Kırmızı - Kırmızı - kırmızı )
 • 1 Adet 10K direnç ( Kahverengi - Siyah - Turuncu )
 • 1 Adet 220K direnç ( Kırmızı - Kırmızı - Sarı )
 • 1 Adet 150nF / 400 Volt
 • 1 Adet 47nF / 400 Volt
 • 1 Adet 220nF / 250 Volt
 • 1 Adet 220 K potansiyometre
 • 1 Adet Triac BT136
 • 1 Adet Diac BR100
 • 1 Adet bakırlı plaket
 

Yazar: guclusat
Makale başlığı: Dimmer devresi
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Bugün dimeri kendi ellerimizle toplayacağız. Başka bir şekilde, buna AC güç regülatörü denir. Nerede sıkıştırabiliriz veya nerede kullanabiliriz? Her yerde ve hatta nerede!

Gerçek şu ki, bir dimmer hem çiftlik hem de atölyenizde yaygın olarak kullanılabilir. Gücü, bir su tankının veya moonshine'nin elektrikli ısıtıcısında ve ayrıca delinmiş araba odalarını yapıştırmak için ev yapımı bir inkübatörde veya vulkanizörde ayarlayabilirsiniz.

Bu tasarımın atölyede uygulanması hakkında ayrı bir kelime söylemek istiyorum. Bir dimmer ile, havya sıcaklığını, matkap veya öğütücünün dönme hızını ve ayrıca sadece akkor lambaların parlaklığını kontrol etmek için düzgün bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

BTA06-600_3-1024x678.jpg


Şimdi, dimerin iş ve atölyede paha biçilmez bir cihaz olduğu sonucuna varabiliriz.

Dimmer devresi (güç regülatörü)

Dimmer-svoimi-rukami.jpg


Ana düzenleyici eleman triyak BTA06-600 triyaktır. BTA serisinden hemen hemen her analogla değiştirilebilir, örneğin BTA12-60, BTA24-600 veya başka bir. Elemanların nominal değerlerinin yeniden hesaplanması gerekli değildir.

İşaretlemenin ilk haneleri açık durumdaki maksimum akımı gösterir. Maksimum ters voltaj, ikinci basamak grubuyla belirlenir. Böylece, BTA06-600, yükü 800W'lık bir güçle ayarlamak için yeterli olan 6A akım ve 600V voltajlı bir triyaktır. Bir triyak seçerken, geçerli bir marj almanızı öneririm. Genellikle iki kat tedarik ederim. Bu fiyata biraz yansır ve yapının güvenilirliği belirgin şekilde artar ve ruh sakindir.

Direnç R1 0,25 W olmalıdır, 3kW dimmer kullanırken bile direnç soğuk olacaktır. Değişken direnç için özel bir gereklilik de yoktur, herhangi birini alırız. C1 kapasitörü film, voltaj 400V'dur. Sigorta, yük akımına bağlı olarak seçilir.

LED monte edilemez, daha sonra VD1 diyotu yerine bir jumper takmak gerekir.

F1 sigortası ayrı bir bloğa veya kabloya takılabilir, böylece dimerinin arka panelindeki muhafazasının kapağı çıkarılır.

Devre çalışması

Yük bağlandığında, VD4 triyak kapanır. Bu sırada, akım F1 sigortası, yük ve R1, R2 dirençleri, şarj kapasitörü C1'den akmaya başlar. Kondansatör C1 üzerindeki voltaj 32V'un üzerine çıktığında, VD3 dynistor açılır ve VD4'ü açarak bir akım akar. İkincisi yük akımını kendi içinden geçirmeye başlar ve sadece sinüzoidin sıfır potansiyelini geçtiği anda kapanır. Ayrıca, her şey bir döngüde tekrarlanır.

Değişken direnç R2, kapasitör C1'in şarj hızını kontrol eder. VD3 açılma eşiğine ne kadar uzun süre yüklerse, o kadar uzun VD4 kapatılır ve kapatıldığında sinüs dalgası yükte kesilir.

BTA06-600-1024x678.jpg


Soğutma hakkında birkaç kelime

Kontrol elemanının flanşına bir soğutma radyatörü takılmalıdır. Aralarına bir ısı ileten macun tabakası koymayı unutmayın. Radyatörün yüzey alanı ampirik olarak seçilmelidir.

Deneyimlerime göre, bir havya veya akkor lambayı 80W gücünde ayarlamak için radyatör olmadan yapabileceğinizi söyleyeceğim. 200 cm radyatör alanından yük 1 kW (BTA12-600) üzerinde çalışırken 2 ikinci ulaştığı sıcaklık 90 0 çalışma 5h süresince ° C. 3 kW'lık bir yükte beş saatlik çalışma sırasında (BTA24-600), radyatörün oda sıcaklığına ulaştım, bunun için PC işlemcisinden küçük bir soğutucu taktım ve minyatür bir doğrultucudan güç sağladım.

Baskılı devre kartının güç yollarının ısıtılmasını önlemek için, yüksek güçte (1 kW'dan fazla) çalışırken, paletler kalın bir kalay tabakası ile kaplanmalı veya bir bakır tel ile lehimlenmelidir.

BTA06-600_2-1024x678.jpg


Zayıf teması ve terminal ısıtmayı önlemek için ana hatların lehimlenmesi ve kabloların panele yüklenmesi önerilir.

Güvenlik önlemleri

Dimmer yüksek voltajda (220V) çalışır, bu nedenle çalışırken, yapıya ellerinizle veya ellerinizle dokunmamak daha iyidir. Eğer biri ilgilenirse, size triyakın flanşından, akımı ve buna göre radyatörden de (doğrulanmadığını) söyleyeceğim.

Dimerin performansını 60-80W akkor lamba üzerinde kontrol etmek en iyisidir. LED, enerji tasarruflu ve çalıştırma cihazları ve darbe dönüştürücüler dahil olmak üzere diğer lambaları bağlamaya çalışmayın.
 

Eklentiler

 • Dimmer-svoimi-rukami.rar
  5,7 KB · Görüntüleme: 18
1644869310289.png
Öncelikle amatör arkadaşları uyarmak isterim. Anlatılan devreler 220V devreleridir. Denemelerinizde güvenlik önlemlerinizi almanızı tavsiye ederim.
 
Devreyi açıkta çalıştırmayın, mutlaka izoleli kutuya konulmalı.
BT136 çalışırken gövdesinde (metal kısım) 220 V AC olur. Çarpılmamaya dikkat edin.(snubber ilavesi kullanışlı olmuş)
Soğutucu da kullanın.
 
Geri
Yukarı