Digital Volume Control Devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
ses1_uydudoktoru.jpg

This circuit could be used for replacing your manual volume control in a stereo amplifier. In this circuit, push-to-on switch S1 controls the forward (volume increase) operation of both channels while a similar switch S2 controls reverse (volume decrease) operation of both channels.

A readily available IC from Dallas semiconductor, DS1669 is used here.
FEATURES:

 • Replaces mechanical variable resistors
 • Electronic interface provided for digital as well as manual control
 • Wide differential input voltage range between 4.5 and 8 volts
 • Wiper position is maintained in the absence of power
 • Low-cost alternative to mechanical controls
 • Applications include volume, tone, contrast,brightness, and dimmer control
The circuit is extremely simple and compact requiring very few external components.

The power supply can vary from 4.5V to 8V.

dijital ses kontrol devresi olup devre çok basit bir yapıya sahiptir
 

Eklentiler

 • ses1_uydudoktoru.zip
  14,4 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
DS1669, 10, 50 ve 100kOhm düğmelerinin yerini alabilir. 64 adımda% 0-100 hacim aralığını kapsar ve + 5V besleme gerilimi gerektirir. Düğmeyi basılı tutarken, ses seviyesini yaklaşık 7,3 saniyede% 0'dan% 100'e ayarlar. Ayar değeri kapatılsa bile hafızaya alınır. 100n güç kaynağı kondansatörüne ek olarak çalıştırmak için gereken sadece 2 düğme ile bağlantısı son derece kolaydır. Tabii ki, bu sadece önündeki kademe bir dekuplaj kapasitörü varsa ve onu izleyen takipçi (uç) da bir giriş bağlantı kapasitörü ile donatılmışsa geçerlidir.
Devre kartında ayrıca bir 4148 veya benzer bir diyotla ters besleme voltajına karşı korunan bir 5V dengeleyici bulunur, böylece güç kaynağı geniş bir besleme voltaj aralığında güvenli bir şekilde çözülebilir. Diyot, 100n filtre kapasitörleri ve bazı jumper'lar yüzeye monte bileşenlerle uygulandı.
1608970904470.png
Stereo ses kontrolü için 2 adet. Bir IC gereklidir, ancak düğmeler paylaşılabilir, böylece bir düğme her iki tarafı da kontrol edebilir. Yaptığım örnek de bu şekilde yapıldı. Küçük boyut ve kurulum kolaylığı göz önünde bulundurularak, basma düğmeleri lehim tarafında ve 2 IC ve konektörler bileşen tarafında bulunur. Bu şekilde, ses frekansı ve güç kaynağı bağlantısı oldukça erişilebilir durumda kalıyor ve bunu kıstırma parçalarıyla çözdüm. Paneli sabitlemek için düğmeler arasında tek bir vida kullanılır, böylece bir ara parça kullanılarak ön panele sağlam bir şekilde vidalanabilir.
digital_hangero_alkatresz.gif

digital_hangero_forr.gif
PCB ektedir.
 

Eklentiler

 • ds1669.zip
  73,6 KB · Görüntüleme: 9
Geri
Yukarı