Digital Receiver Çeşitleri, Özellikleri

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
LNB vasıtasıyla Çanak Antenden gelen sinyalleri Televizyonda görüntü haline dönüştüren ve sistemin en önemli parçası olan Receiverler hakkında biraz bilgi verelim.

Unutmadan hemen belirtmekte fayda var, tüm Digital Receiverler, DiseqC Motor Kontrolü sağlamaktadırlar...

Bir Receiver satın almadan önce vereceğiniz en önemli karar; ne türde kanalları seyretmek istediğinizle ilgili olandır..! Ancak bu karardan sonra alacağınız Receiver tipi aşağı yukarı meydana çıkacaktır. Bu sebeple öncelikle Receiverler tipleri hakkında, Receiverlerin ön panellerinde göreceğiniz kısaltmalar vasıtasıyla bir bilgi verip daha sonra bunları inceleyim...


  • D : Digital (Sadece FTA - Free To Air)
  • DCI : Digital & Modül Girişi Var (Common Interface)
  • DA : Digital & Analog
  • DACI : Digital & Analog & Modül Girişi Var
  • DAP : Digital & Analog & Pozisyoner (Hareketli Antenler için)
  • DAPCI : Digital & Analog & Pozisyoner & Modül Girişi Var
Şimdi sırasıyla bu Receiver Modellerini inceleyip bunlarla neleri yapıp neleri yapamayacağımızı öğrenelim...

D (FTA)şifresiz: Bu tip Receiverler, Uydulardaki Şifresiz (Free To Air) yayınları almak üzere imal edilmişlerdir. Sadece bu tip yayınları alabilirsiniz, şifreli yayınları bu receiver ile izlemek imkansızdır. Daha sonradan şifreli kanalları izlemeye yarayan CI girişi bu tip Receiverlere takılamamaktadır. Bu sebeple eğer ileride şifreli kanalları herhangi bir şekilde izlemeyi düşünüyorsanız 30-50 USD daha pahalı olan CI girişli bir modeli almanızı öneririz.

DCI: Dijital ve CI(Common Interface - Ortak Arabirim) girişi mevcut bu Receiverler ile Şifresiz (FTA) yayın yapan tüm kanalları izleyebilirsiniz. Ayrıca Receiver size uygun bir CAM girişi (CI) sunar. İzlemeyi düşündüğünüz Kanal'a ait uygun bir Modül (CAM) ve Kart satın alarak bunu Receiverinizin CI girişine takdığınızda, artık bu kanal yada kanalları izleyebilmeniz mümkündür. Tüketici tarafından en çok tercih edilen bu Receiverlere, bazı üretici firmalar kendi cihazlarına ucuz olması sebebiyle ilave olarak IRDETO Modül yazılımı çıkarmaktadırlar yada doğrudan cihazı buna uygun olarak üretmektedirler.

DA: Dijital ve Analog yayınları alabilmek amacıyla üretilen bu tip receiverler ile CI girişi bulunmadığı için yine şifreli yayınları izlemek mümkün değildir. Her ne kadar Analog bölüm tüketiciye bir avantaj olarak sunulmak istensede; hem Analog yayınların artık yerlerini Djital yayınlara bırakması hemde cihazın FLASH kısmına ekstra bir yük getirerek cihazı yavaşlatması sebebi ile pek fazla rağbet görememekte.

DACI: Buraya kadar anlattıklarımızla hemen anlayabileceğiniz gibi Dijital ve Analog yayınları alabilen ve istenirse uygun bir Modül takılarak şifreli kanallarında izlenmesini sağlayan bir Receiver tipidir.

DAP: Bu tip Receiverlerde Dijital ve Analog yayınlari izleyebilmenin yanısıra birde Pozisyoner kontrolü sunulmaktadır. Burada sunulan Pozisyoner kontrolü DiseqC tipi Motorlar için değildir. Tüm Dijital receiverler DiseqC Motor kontrolü sunmaktadırlar..! 36v Pulse Motor diye bilinen, hareket koluna sahip motorların bağlandığı çanak antenlerin kontrolü için eklenen bu özellik sayesinde Çanak Anteninizi koltuğunuzdan kalkmadan önceden ayarlanmış herhangi bir uyduya çevirmeniz mümkündür. Ancak hemen anlayacağınız gibi CI yuvası bulunmayan bu Receiverler ile şifreli kanalları herhangi bir şekilde izleyebilmeniz mümkün değildir.

DAPCI: Tüm özelliklerin toplandığı bu tip Receiverler ile neleri yapabileceğinizi artık biliyorsunuz. Ancak hareketli sistem kurmayı düşünen tüketicilerin maliyeti daha az olan DiseqC motorlu sistemi tercih etmeleri sebebi ile eskisi kadar rağbet görmemektedir.

Bütün bunlardan başka bir Receiver alacağınız zaman teknik servisinin ve yedek parça desteğinin bulunması,firma olarak satılan malın arkasında durulması, garantili ve bandrollü olmasına da dikkat edilmelidir.
 
Geri
Yukarı