DEVRE ÇİZİM VE SİMÜLASYON (YARDIM AMAÇLI)

bilgin. 055

Moderator
PCB çizimine yeni başlayacak çoğu kişinin sorduğu en temel sorudur bu. Çünkü çoğumuz daha işin başındayken en iyi programı öğrenip, onun üzerinde gelişmek isteriz. Bu niyetle google'a "en iyi çizim programı hangisidir" sorusunu yazarız ve forumlara girip, farklı kişilerin yorumlarını okudukça anlarız ki herkes kendi kullandığı PCB proğramını tavsiye etmekte. Sonuç olarak siz yine hangi programı seçeceğinizi karar veremez ya da sizin tarzınıza uymayan bir program seçebilirsiniz.

Bu yazımda PCB çizim programlarında olması gereken özellikleri sıralayıp, piyasada çok fazla kullanılan 3 çizim programını karşılaştıracağım. PCB çizim programları için sorulması gereken soru "en iyi PCB çizim programı hangisidir" değil de "bana en uygun PCB çizim programı hangisidir" şeklinde olmalıdır. Eğer siz basit ve amatör çizimler yapıyorsanız, gidip de öğrenmesi zor olan ve karmaşık aşamalara sahip bir çizim programını tercih etmemelisiniz. Bu boşa zaman kaybı ve boşa efor harcamaktır. İşinizi daha basit bir çizim programıyla daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ama eğer siz çok karmaşık devrelerle uğraşıp, incelik isteyen, kompenentler arasındaki mesafelerde 1mm'nin bile önemli olduğu PCB kartları tasarlıyorsanız, biraz daha profesyonel yapıya sahip bir PCB programıyla işlerinizi daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bu tür durumlarda da basit PCB programlarında çok zorlanırsınız ve hata yapma olasılığınız da fazlasıyla artar. Peki bir çizim programında olması gereken en önemli özellikler nelerdir? Öncelikle bu soruyu yanıtlayalım. Bu soruya herkes farklı bir yanıt verebilir. Bana göre bir PCB çizim programında olması gereken temel özellikler aşağıdaki gibidir:

1. Basit bir arayüz
  2. Geniş kütüphane
  3. Kütüphaneye kolay bir şekilde kompenent ekleme
  4. Hata analizi ve gelişmiş uyarı sistemi
  5. Katmanlar arasında kolay dolaşabilme
  6. Gelişmiş girid ve cetvel özelliği
  7. PCB kartına, istenilen şekli kolay bir şekilde verebilme
  8. Bazı projeler için otomatik çizim özelliği
  9. Çok fazla teknik desteğe sahip olması
  10. Bilgisayar başına düşen maliyeti
  11. Simülasyon motoruna sahip olması
PCB çizim programlarını öne geçiren en önemli özellikler bana göre yukarıdaki seçeneklerdir. Tabi programların özellikleri arttıkça fiyatı da aynı oranda artmaktadır. Piyasada maliyet her zaman en ön planda olduğu için, yöneticiler her zaman kendilerine en uygun çizim programını tercih ederler. Bu bağlamda piyasada en çok kullanılan PCB çizim programları Proteus ve Eagle'dır. Bunun yanında çok daha karmaşık ve incelik isteyen işlerde Altium Designer tercih edilmekte.Elbette bu programlar haricinde daha bir sürü PCB çizim proramı piyasada mevcut. Ama Proteus ve Eagle piyasada en çok karşılaştığım iki çizim programıdır.

Peki sizin kullandığınız ve simülasyon olarak da denediğiniz en iyisi dediğiniz çizim ve simülasyon proğramı hangisi dir. ?

Şu anda en çok kullandığım hatta karmaşık çizimler daha olsa kullanmaya tercih ettiğim program Sprint-Layout 6.0 olup istediğim her türlü macro yu kendim tasarlayıp yaptığım ve çok basit olduğundan tercih ediyorum. Daha önceleri dıp trace pretous gibi programları da kullandım. Benim için en basit ne ise o ve fiyatı çok ucuz.

Şu anda en çok kullandığım hatta karmaşık çizimler daha olsa kullanmaya tercih ettiğim program Sprint-Layout 6.0 olup istediğim her türlü macro yu kendim tasarlayıp yaptığım ve çok basit olduğundan tercih ediyorum. Daha önceleri dıp trace pretous gibi programları da kullandım. Benim için en basit ne ise o ve fiyatı çok ucuz.
çizim konusunda şuanda deli gibi proğram bakınıyorum. Eagle kurdum kütüphane sorunu var Easyeda kurdum çok güzel fakat devreyi simülasyon olarak denediğimde hata veriyor, proteus kurdum biraz karışık geldi. Sprint Layout çok kolay ve kullanışlı fakat sanırım onda da simülasyon olayı yok sanırım.

Simulasyon kullanmıyorum şu ana kadar lazım olmadı fakat Sprint-Layout 6.0 çizim yaptığınız yolların kontrolunu yapabilirsiniz. Bu program da otomatik çizim özelliği mevcut olmayıp çizim yapacağınız hattın geçiş güzargahını otomatik çizdirebilirsiniz. Bu özelliği autoroute kullanarak yapabilirsiniz.

Simulasyon kullanmıyorum şu ana kadar lazım olmadı fakat Sprint-Layout 6.0 çizim yaptığınız yolların kontrolunu yapabilirsiniz. Bu program da otomatik çizim özelliği mevcut olmayıp çizim yapacağınız hattın geçiş güzargahını otomatik çizdirebilirsiniz. Bu özelliği autoroute kullanarak yapabilirsiniz.
Yukarıda ki çizim gayet güzel ama çok fazla program olunca insanın kafası karışıyor ama görsel olarak tercihim Sprint Layout diye bilirim başarılı.

Bende sprint-layout öğrendim. Sonra diptrace ve proteus. Proteusun simülasyon kısmını kullanıyorum. Şimdi de eagle öğrenmeye çalışıyorum. Şunu söyleyebilirim eagle tam bir derya. Bence bir programda takılı kalmayın. Sprintlayout da, beğendiğiniz bir devrenin ön arka fotoğrafını çekin gerisi kolay.. Tam bir koplayalama makinesi. Diğerleri ise şema üzerinden gidiyor. Önce devrenin şemasını çiziyorsunuz, sonrada baskı devresini çiziyorsunuz. Burda referans şema, şemanız doğru ve çalışıyorsa baskı devrenin çalışmaması diye bişey yok.. Aşağıda sprintlayout da çift traflı çizdiğim bir örnek devre var..

elektronik kart2.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende sprint-layout öğrendim. Sonra diptrace ve proteus. Proteusun simülasyon kısmını kullanıyorum. Şimdi de eagle öğrenmeye çalışıyorum. Şunu söyleyebilirim eagle tam bir derya. Bence bir programda takılı kalmayın. Sprintlayout da, beğendiğiniz bir devrenin ön arka fotoğrafını çekin gerisi kolay.. Tam bir koplayalama makinesi. Diğerleri ise şema üzerinden gidiyor. Önce devrenin şemasını çiziyorsunuz, sonrada baskı devresini çiziyorsunuz. Burda referans şema, şemanız doğru ve çalışıyorsa baskı devrenin çalışmaması diye bişey yok.. Aşağıda sprintlayout da çift traflı çizdiğim bir örnek devre var..

Eki Görüntüle 34975
Şöyle çizimlere devrelere mest oluyorum resmen... Elinize sağlık... Ama bunu ben çizmeye kalksam Arap saçından bi farkı kalmaz heralde. Bazen oluyor ki çok hoşuma giden bir devreyi hemen delikli plaket üzerinden montaj yapıyorum ama gel gelelim ki işin sonunda ya devre hatalı oluyor yada plalette lehimlemede sıkıntı oluyor. Bunun için simülasyon gerekli. Zaten prof kişiler buna gerek duymuyor.

Bunada bakin ise yarar bi site

Geri
Yukarı