Dereceli Fan Devresi

bilgin. 055

Moderator
Örnek veriyorum; 80 derecede %20 donecek 85 derece de %50 donecek daha fazla uzerıne cıktıgında ful kapasıte dönecek.

12volt ıle calısıcak.

Motor (soğutucu pervane) 12 volt ıle calısan yüksek amper cektıgı ıcın motorun ıstegını karsılabaılcek.

Böyle bir devre hazırlamak istiyorum nasıl yapabilirim.

Web sitemizde yer alan fan kontrol devreleri ile bu işi yapabilirsin. Ayarlama kısmını yaparken ısı ölçer kullanman gerekecek.

Örnek veriyorum; 80 derecede %20 donecek 85 derece de %50 donecek daha fazla uzerıne cıktıgında ful kapasıte dönecek.

12volt ıle calısıcak.

Motor (soğutucu pervane) 12 volt ıle calısan yüksek amper cektıgı ıcın motorun ıstegını karsılabaılcek.

Böyle bir devre hazırlamak istiyorum nasıl yapabilirim.
Yani ısı miktarına göre fan hızı ona göre çalışacak... Evet öyle bir devre var.

Evet doğru böyle bir devre inşaa edebilirsem güzel olacak en azından güç kaynaklarının içinde çok fazla yararlı olacağını düşünüyorum.
Güç kaynakları için bence bu tür bir devreye ihtiyaç yok. Isı kontrol devrelerinde ntc ısıyı algıladığında fan tam güç çalışmıyor ki, Isı ne kadar artar ise o oranda voltaj uygulayarak fanın hızlı veya yavaş dönmesini sağlıyor. NTC ile ısı kontrol devrelerinin çalışma prensibi budur. Burada algılama işini iyi derecede yapan bir devreyi kullanmak işinizi görecektir.

Güç kaynakları için bence bu tür bir devreye ihtiyaç yok. Isı kontrol devrelerinde ntc ısıyı algıladığında fan tam güç çalışmıyor ki, Isı ne kadar artar ise o oranda voltaj uygulayarak fanın hızlı veya yavaş dönmesini sağlıyor. NTC ile ısı kontrol devrelerinin çalışma prensibi budur. Burada algılama işini iyi derecede yapan bir devreyi kullanmak işinizi görecektir.
Yani 3-4 adet yaptım ntc ile fan devresi ama genelde ısıyı alınca tam güç veriyor. Pot üzerinden sadece çalışma derecesini ayarlayabiliyorum.

Geri
Yukarı