DC 0-30V 8A ayarlı güç kaynağı

My Electronics LAB

Gold Member
DC 0-30 volt arası 8 ampere kadar çıkış verebilen yüksek verimle çalışan tam regüleli güç kaynağıdır. Her voltajda sabit akım vermektedir. Ekstradan akım ayarına gerek yoktur. Bu devre amazon amerikan sitesinde satışını gördüm. Kontrol entegresi UA723 dür. Ben devrenin çıkışına üç adet 2N3055 güç transistörü bağladım. Çalıştırdım test ederek denedim. Devre stabil ve kararlı çalışıyor. Pcb üzerin de devrenin çıkışını sigorta ile kontrol altına aldım. Bu devrenin girişine AC 12 volt verirseniz, devre dc 0-12 volt arasında çalışır. AC 24 volt verirseniz devre 0-30 volt arasında çalışıyor. Çıkışına daha fazla transistör eklerseniz çekebiceğiniz akım da ona göre de artar.

Eklentiler

• DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (1).jpg
    DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (1).jpg
    317,4 KB · Görüntüleme: 250
  • DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (2).JPG
    DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (2).JPG
    897,7 KB · Görüntüleme: 224
  • DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (3).jpg
    DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (3).jpg
    102,4 KB · Görüntüleme: 153
  • DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (4).jpg
    DC 0-30V ayarlı güç kaynağı (4).jpg
    129,8 KB · Görüntüleme: 161
PCB yapılırsa, 2 tane alırım. Çok beğendiğim bir model lakin, evde PCB yapacak durum yok. PCB bulamaz isem bu yaz bitmeden delikli pertinaksa yapacağım.

Devrede hatalı dirençler var. Devreyi yeniden kontrol ediniz. 5k yerine 560R kullanmışsınız. Girişteki dirençler aynı şekilde, Bahsettiğiniz dirençler ısınmaması lazım entegre yeniden bozulmuş olabilir mi?. Bu devrenin pcb sinden daha önce bir arkadaşa göndermiştim çalışan bir devre sonuçta.

5K yerine 5.5K kullandım. Giriş dirençler ı'm 4R gerisi de olması gerektiği gibi. Entegreyi değiştirdim ama yine çalışmadı bende anlamadım.

2 tane denedim ikiside çalışmadı sahte de olabilir evet ama her yaptığım güç kaynağında bi sıkıntı çıkıyor anlamadımki neden

2 tane denedim ikiside çalışmadı sahte de olabilir evet ama her yaptığım güç kaynağında bi sıkıntı çıkıyor anlamadımki neden
Şemadan bakarak sıfır dan çizdiğim bir devredir, şu an elimde daha ilk denememde sorunsuz çalışıyor, ben ekstradan 3 tane 2N3055 tipi transistör ekledim. Bütün kontrolü sağlayan devre elemanı LM723 entegresidir ben LM723 kullandım. Benim çizime sadık kaldıysanız devre yüzde yüz çalışacaktır. Devre de ısınma yüke bağlayınca oluyor başka bir ısınma söz konusu değil. TIP3055 yerine TIP35 de kullanabilirsiniz. Önemli devre elemanları şunlardır:
- https://www.direnc.net/s9012-pnp-bj...MIlouy5Lv-ggMV1oloCR1HMAHHEAAYAiAAEgIzuPD_BwE
- https://www.direnc.net/tip3055-transistor-bjt-npn-to-247
- https://www.direnc.net/bd140-transistor-bjt-pnp-to-126
- https://www.direnc.net/m723-uc723-regulator-to-100

Her ilacın muadili diye bişey çıktı, artık devre elemanlarının da sahtesi çok var, buna dikkat edelim.. Bu tarz malzemeleri köşe başı elektronikçilerden almamak lazım..

Eğer yinede çalıştıramazsanız bize gönderin biz bakalım diyeceğim, iyi çalışmalar kolay gelsin..

Eklentiler

• lm317 li devre (1).jpg
    lm317 li devre (1).jpg
    91,1 KB · Görüntüleme: 24
  • lm317 li devre (2).jpg
    lm317 li devre (2).jpg
    95,1 KB · Görüntüleme: 24
  • lm317 li devre (3).jpg
    lm317 li devre (3).jpg
    84,2 KB · Görüntüleme: 21
  • lm317 li devre (4).jpg
    lm317 li devre (4).jpg
    50,6 KB · Görüntüleme: 49
Valla doğru söylüyorsun ama deli olmamak elde değil. Extra birşey bağlamadım yada düzende veya şema da bir değişiklik yapmadım. Neyse onu yaptım. Direnç olarak bir kaç ohm yüksek taktım aralarında fazla bi fark yok. Entegreyi değiştirdim yine yok. Yolları tek tek kontrol ettim yine yok. Geriye sadece bakır plaket kalıyor yani. 4 tane güç kaynağı devresi denedim hiçbiri olmadı. Birtek 30V 3A Stabilize olan devre çalıştı ona da trafom yetmedi öyle idare ediyorum. Sırf şu güç kaynakları için bir dünya para harcadım. O kadar devre hazırlıyorum kendimce yapıyorum ama gel gelelim bu güç kaynaklarında bir sorun oluyor. Orta seviyede bilgim var neyin arıza yapacağı hakkında yorum da yapabiliyorum ama gel gelelim yine olmuyor. Bugün itibariyle verdiğim paralara acıyarak 30V 10A bir güç kaynağı satın aldım en azından sabit ve net çalışan bir güç kaynağım olsun diye. Başka elimden gelen birşey olmadı malesef ama can sıkıcı işte. Yardımlarınız için teşekkürler. Yinede devre hazırlamaya devam...

Geri
Yukarı