Çapkın'dan büyük değişim !

ibrahimyzci

Moderator


Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın talimatıyla genç ve deneyimli polislerin görev yapacağı ekiplere sokak ve caddeler zimmetlenecek. Olaylara anında müdahale etmek ve zanlıları suç üstü yakalamayı hedefleyen proje kapsamında seçilen polisler bir hafta içerisinde yeni görevlerine başlayacak.

İzmir'den İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Hüseyin Çapkın, hırsızlık, kapkaç ve yankesicilik gibi suçları önlemek ve olaylara kısa sürede müdahale edilmesi amacıyla "Güven Timi" projesini uygulamaya koyuyor. Tamamlanmak üzere olduğu öğrenilen proje kapsamında İstanbul'un ilçe Emniyet Müdürlüklerinde görevli Asayiş Büro personellerinden bir kısmı Asayiş Şube Müdürlüğü kadrosuna tayin edildi.Tayin edilen pesronele İstihbarat şubesinde uzmanlar tarafından "takip ve suçuyla mücadele" başlıklarinda eğitim verilmeye başlandı bile.İlk etapta 450 sivil polis ile kurulacak olan 'Güven Timi'nin kadrosu verimlilil durumuna göre bin 500 kişiye kadar çıkarılabilecek.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı olacak tim, Asayiş Şube Müdür yardımcısına bağlı olacak. Asayiş Şube Müdürü'nün yönetiminde çalışacak olan timin başına A, B ve C Bölge sorumluları olmak üzere 3 Emniyet Amiri rütbesinde personel atanacak. İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın'ın suçla mücadelede ümitli olduğu Güven timine alınanların en az iki, en çok 12 yıllık polis olmaları şartı arandı. Hüseyin Çapkın'ın yardımcıları tarafından titizlikle seçilen ve 'Güven Timi'ne alınan polisler sokaklarda sivil olarak görev yapacak. Bu polislere İstanbul'un çeşitli cadde ve sokakları zimmetlenerek, kendilerine zimmetlenen bölgelerde suç işlenmesini önlemeleri istenecek. Günlük mesailerini kendilerine zimmetlenen sokaklarda geçirecek olan polisler, özellikle hırsızlık, gasp, kapkaç benzeri suçların yoğun olduğu yerlerde görevlendirilecek.

Kendilerine zimmetlenen yerlerde gezecek olan sivil polisler, herhangi bir olay olduğunda anında müdahale edecek. Bölgesindeki esnaflarla ikili ilişkiler kuracak olan güven timi polisleri, olayların engellenmesi için gerektiğinde vatandaşlardan bilgi desteği almaya çalışacak. Güven timlerinin kurulma çalışmaları çerçevesinde, Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde suç oranlarının bölgelere göre dağılımını yansıtan istatistik tabloları hazırlandı. Hazırlanan tabloları ışığında görev yerleri belirlenecek olan timler, bir hafta içinde kendilerine zimmetlenen sokak ve caddelerde suçlu avına çıkacak.

Samanyolu Haber..
 
Yukarı