Boot ve MBR Hatalarına Çözüm

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Hemen hemen hepimiz mbr ve boot hataları karşılaşmışsızdır. Birçoğumuz xp kurdum vista açılmıyor, vista kurdum xp açılmıyor, linux (ubuntu, pardus, suse vs.) kurdum grupu kaldıramıyorum veya windows açılmıyor, windows 7 kurdum xp gitti, linux kurdum beğenmedim kaldıracağım vs. vs. demişisizdir. Örneğin bir xp nin boot kaydı silindiğinde (boot.ini hata verdiğinde) bunu düzeltebilmek için xp cd sini boot etmek kurtarma konsoluna geçip birsürü komutla uğraşmak zorundayız. Hakeza xp+ vista/windows 7 yapılandırmasında veya windows + linux yapılandırmalarındada durum farklı değil.

Tüm bu sorunları bir cd yükleyeceğimiz küçük bir yazılımla çözebiliriz. Bu sorunlarda biriyle karşılaştığımızda tek yapmamız gereken cd mizi takıp boot etmek (boot olması birkaç saniye sürmekte) ve diskimizdeki mevcut veya olması gereken işletim sistemi mbr kaydını seçmektir. Örneğin iki adet pardus yüklü ise linux + linux u, iki adet windows yüklü ise windows + windows u, windows + linux sa bunu, veya diyelim windows+ linux var ve grupu kaldırmak ve windowsun direk açılmasını sağlamak istiyoruz o vakit sadece windowsu, veya herhangi bir windows işletim sistemi var ve açılmıyor o vakitte sadece windowsu seçmemiz yeterli. Birkaç saniyede disk yapılandırmamız incelenip ilgili boot ve mbr kayıları yazılacak sorunumuz çözülecektir.

Tüm bu sorunlardan kurtulmak için 4.5 mb boyutundaki bu disk kalıbını(imaj dosyasını) indirmeli ve cd ye yazdırmalısınız.

Kod:
http://rapidshare.com/files/258464386/Image.nrg
 
Geri
Yukarı