Boot Modu ve Cihazdan Cihaza Yazılım atma Resimli Anlatım

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Boot modu kısaca normal yazılım atılamaması durumlarında yapılması gereken cihazı kurtarma prosedürü dür diyebiliriz.Sebebleri yanlış yazılım atma, yazılım atarken elektrik kesintisi ,başka sebeblerden normal yolla yazılım atılamaması vs vs durumlarında cihazını silinmeyen bölümündeki (cihazın sigortası diyebiliriz)yükleyiciye ulaşmak ve yazılım atılması.

Daha teknik açıklamayı yetkililer uygun görülürse yada yanlış yazdıysam düzeltebilirler.

Burada tarif edilen işlemleri yapabilmek için bilgisayar ve Rs 232 kablo gerekmektedir ve cihazınıza uygun yazılım usb den bu işlem yapılamıyor

CC2045B-06B_LR.jpg
datao1uv.jpg

1-Cihazımız kapalı yada fişten çekili rs232 kablomuz uydu cihazımıza takılı ve diğer ucu bilgisayarında com çıkışına takılı iken

kanal - yada aşağı tuşa basılı tutarak cihazımızı açıyoruz yada fişi takıyoruz.Dikkat kablo takılı değilken bağlantı kuramassınız

yzcustomrr3.jpg

Cihaz açılınca 0030 sonra 001c ve 1 yanıp söner sonra tuşu bırakabilirsiniz

STBLink ten com seçimi yapınız
comseimihd7.jpg

Bilgisayarınızın com çıkışı kaç ise Editörün com çıkışı da baglantı için aynı olmak zorunda .

Bilgisayarınızda 1 com çıkışı varsa com 1 dir editör yani yükleyicideki com da 1 olmalıdır.

Bilgisayarınızda 2 tane com çıkışı varsa 1 yada 2 yi seçebilir fakat yükleyiciyide aynı yapmak çıkışı seçmek zorundasınız comu aynı olacak şekilde seçiyoruz com tereddüdünüz varsa sırayla deneyiniz baglantı saglanan dogru com seçimidir.

34735118au8.jpg

Doğru com seçimde bağlantı kurulur alttaki gibi baglatı olmassa com seçimlerinizi gözden geçiriniz.

01rs5.jpg

3-Yazılım yüklemeden
yazlmyklemebm1.jpg
boot mode

bootmodeiz1.jpg

69396600jm1.jpg

Cihazınıza uygun indiriniz(önemli bölümünde mevcuttur)Yazılımı gösteriyoruz zipliyse zipten çıkartılmalıdır yoksa görmez

66606838bx1.jpg

62662168iv1.jpg

24724301yn3.jpg

recever ekranında da end yazar

İşlem bitmiştir cihazınızı kapatarak tekrar açınız

alıntıdır saygılar

next süper serisi cihazınız cöktü ise hic dert etmeyin cözüm burda

next süper serisi cihazınız yazılım yüklerken elektirik kesildi veya yanliş yazım yükleniz ise okuyunuz

yapmanız gereken cok basit

Aynı cihazdan bularak cihazdan cihaza yükleyecegiz

su adımları izleyin

Yükleyici ve yüklenecek cihazı rs 232 ile birbirine bağlayınız cihazlar kapalı

Yükleyici cihazın power tuşuna basılı tutarak fişe takın

Yükleyici cihazın ekranında _ _H_ _yazar

Yüklenecek cihazı açınız

ve yüklemeye başlayacaktır ilk önce yükleyici cihaz iki sefer 0dan 10 kadar sayacaktır

daha sonra yüklenen cihaz aynı şekilde sayacaktır

cihazların ikisinede kesinlikle müdahale etmeyin

ve yaklaşik 4 dk sonra yüklenen cihazın ekranında OFF yazsı yanıp sonmeye başalayacaktır cihazın fişi cekin takın işlem tamamdır
gecmiş olsun
bizzat kendim denedim ve kesin sonucu aldım saygılar

Boot Modunda Yazılım atma

Boot modu kısaca normal yazılım atılamaması durumlarında yapılması gereken cihazı kurtarma prosedürü dür diyebiliriz.Sebebleri yanlış yazılım atma, yazılım atarken elektrik kesintisi ,başka sebeblerden normal yolla yazılım atılamaması vs vs durumlarında cihazını silinmeyen bölümündeki (cihazın sigortası diyebiliriz)yükleyiciye ulaşmak ve yazılım atılması.
Daha teknik açıklamayı yetkililer uygun görülürse yada yanlış yazdıysam düzeltebilirler.

Burada tarif edilen işlemleri yapabilmek için cihazınıza uygun yazılım bilgisayar ve Rs 232 kablo gerekmektedir usb den bu işlem yapılamıyor

CC2045B-06B_LR.jpg
datao1uv.jpg

1-Cihazımız kapalı yada fişten çekili iken kanal - yada aşağı tuşa basılı tutarak cihazımızı açıyoruz yada fişi takıyoruz

Cihaz açıldıktan sonra recever ekranında 0030 sonra 001c ve 1 yanıp söner sonrasında elinizi tuştan çekebilirsiniz.

Com seçimi yapınız ( STBLink 01.06)

3-Yazılım yüklemeden
boot mode

İndirmiş olduğunuz Cihazınıza uygun yazılımı(önemli bölümünde mevcuttur) gösteriyoruz zipliyse zipten çıkartılmalıdır yoksa görmez

recever ekranında da END yada OFFyazar
İşlem bitmiştir cihazınızı kapatarak tekrar açınız geçmiş olsun ama hala olmuyorsa
Aynı cihazdan bularak cihazdan cihaza deneyebilirsiniz

1-Yükleyici ve yüklenecek cihazı rs 232 ile birbirine bağlayınız cihazlar kapalı
2-Yükleyici cihazın power tuşuna basılı tutarak fişe takın
3-Yükleyici cihazın ekranında _ _H_ _yazar
4-Yüklenecek cihazı açınız

Kullanıcı bilgilerini atma
1-Yükleyici ve yüklenecek cihazı rs 232 ile birbirine bağlayınız cihazlar kapalı
2-Yükleyici cihazın kanal artı p+ tuşuna basılı tutarak fişe takın
3-Yükleyici cihazın ekranında _ _U_ _yazar
4-Yüklenecek cihazı açınız
Yinemi olmadı hiç uğraşmayın kafa da yormayınız direk servise müracat ediniz cihazınızı iyi günlerde kullanmak dileğiyle saygılar

Kablonun bir ucunu bilgisayara ve diğer ucunu recevere bağladım kanal - bastım resimdeki gibi yaptım ekrana oradaki yazılar gelmiyor hiç yazı yok
Cihazınızı arka anahtardan açınız yada fişe takınız.Cihaz açıldıktan sonra recever ekranında 0030 sonra 001c ve 1 yanıp söner o zaman elinizi tuştan cekiniz.

stblinkten connection error hatası alıyorum
Cihazınızla bilgisayarınız haberleşmiyor com çıkışının ve kablonuzun saglam vede cihaza uygun baglantıda oldugunu kontrol ediniz.Recever rs322 girişinin arızalı olabilir.Com seçimi yapmamış olabilirsiniz comlar uyuşmassa bu hatayı alırsınız.

Herşey normal baglantı var ama ilerleme başlıyor % .. kalıyor yada başlamıyor
Bilgisayarınızda virüs programları vede o anda çalışan programlar yüklemeye engel olabilir o yüzden virüs programını kapatın.Başka çalışan programlar varsa onlarıda kapatınız.

Alıntıdır

Geri
Yukarı