Başlangıç menüsündeki gereksiz kayıtları silin

FORCİBLE20

GOLDMASTER AR-GE DESTEK
Kayıt defteri, bilgisayarımızdaki her türlü ayarın tutulduğu ve hakim olduğumuz zaman birçok işimizi üçüncü parti herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan, tamamen ücretsiz bir şekilde :), rahatça yapabileceğimiz bir arayüz. Bugünkü yazımızda, zaman zaman sunduğumuz registry (kayıt defteri) değişikliklerinden bir yenisine değineceğiz.

Kayıt defteri yazılarının büyük kısmını ihtiyaç dahilinde kullandığım zamanlarda, sitemizi takip eden kullanıcıların da işine yarayabilir ve faydalanabilirler düşüncesiyle yazıyorum. Birkaç gün evvel yaptığım zorlu bir virüs temizleme operasyonunun sonunda hala sistem yapılandırma menüsünün başlangıç sekmesinde bulunan birkaç virüs kaydını silmek istedim. Aslında zararlı yazılımlar tarih olmuşlardı ancak yine de bu girdileri de silme içgüdüme engel olamadım. Sonuç olarak da bu yazı çıkmış oldu meydana :).
Bazı salt virüsler sisteminize bulaştıktan sonra, işletim sisteminizin başlangıç menüsüne yerleşerek sisteminizin her açılışında çalışıp sistem kaynaklarınızı bonkörce kullanırlar. Gerekli temizliği yaptığınızda (çeşitli virüs-spyware yazılımlarını kullanabilir ya da kendinize güveniyorsanız el ile temizlik yapabilirsiniz) bu virüslerden kurtulabilirsiniz ancak başlangıç menüsündeki kayıtları bu işlemin sonucunda hala duruyor olacaklardır. Bu işlem için herhangi bir kayıt defteri düzenleyici program kullanabilir ya da kayıt defterinizin kendisini kullanabilirsiniz :). Bu işlemi sisteminizde yüklü olan ve başlangıç menüsünde bulunmasını istemediğiniz programlar için de yapabilirsiniz.
Aşağıdaki sistem yapılandırma ayarlarında, başlangıçta çalıştırılmaması yönünde ayarlanmış olan son altı yazılımdan herhangi birini bu menüden kaldırmak için:

Öncelikle kayıt deftterini açmamız gerekiyor. Bu işlem için Windows Vista ve Windows 7'de arama bölümüne regedit yazabilir ya da herhangi bir Windows işletim sisteminde çalıştır bölümüne regedit yazabilirsiniz.

Kayıt defterini açtıktan sonra ise;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig
adres yoluna giderek
startupfolder
ve
startupreg
dosyalarını buluyoruz. Söz konusu kayıtlar -başlangıç menüsünde olup çalıştırılmayan servisler- bu iki dizinde tutuluyorlar. Bu dizinlerde açıklamalarını gözeterek istediğiniz kayıtları ana klasöründen silebilirsiniz.

Bu işlemin ardından başlangıç sekmesindeki söz konusu kayıtlardan kurtulabilirsiniz.

not: gerek sildiğimiz olhrwef.exe gerekse hemen üstteki ekran görüntüsünde hala görünmekte olan sysdrv.exe Windows ve Windows\system32 dizinlerinden çalışmalarına karşın zararlı yazılımlardır. Silme işleminde sırasımda yaptığımız işlemler sözkonusu kötü amaçlı yazılımı arkaplanda çalışmadığından emin olduktan sonra -görev yöneticisinden yönetebilirsiniz- dosyayı el ile temizleyip registry kaydını kaldırmaktan ibarettir.
 
Yukarı