Basit mosfetli flyback sürücü devresi

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
ZVS flyback driver – pod tym hasłem kryje się dosyć mocna przetwornica wysokiego napięcia. Układ wymyślony przez Pana Vladmiro Mazilli bije na głowę wiele innych konstrukcji tego typu.
Poniżej zamieszczam schemat.​
mazzilli_zvs.png
Jak widać układ nie jest skomplikowany. Do jego budowy potrzebujemy:

1. 2x IRFP250
2. 2x dioda Zenera 12V 1/3W
3. 2x rezystor 10k 1/4W
4. 2x rezystor 470 2W
5. 2x szybka dioda 400+V (ja mam HFA08TB60)
6. dławik 47 – 200 uH 10A
7. kondensator impulsowy 0.68uF min. 250V
8. transformator wysokiego napięcia z telewizora (najlepiej dwa)
9. źródło zasilania ok. 10-40V 15A
Co do pierwszych pięciu pozycji raczej nie ma żadnych wątpliwości.
6. Jeśli chodzi o dławik to najlepiej wykonać go sobie samemu. Dozwolona rozpiętość wartości 47-200uH jest dosyć spora, więc i sprawa jest też prosta. Potrzebujemy okrągłego rdzenia, i drutu średnicy 1mm lub więcej, ale żeby zmiesiło się nam 20-30 zwoi.​


7. Kondensator impulsowy. Na schemacie nie bez powodu jest napisane „MUST BE GOOD”. Osobiście udało się mi już jeden usmażyć :) Najważniejsze, żeby był impulsowy (są prostokątne, oznaczone MKP) i na minimum 250 V.
Ja mam taki:8. Transformator wysokiego napięcia z telewizora. W poszukiwaniu transformatora możemy się udać do salonu po nasz telewizor (nie polecam), zajrzeć na allegro.pl, lub poszukać na giełdzie elektronicznej. Ja kupiłem na giełdzie elektronicznej. Jeśli masz możliwość kup dwa. Będą lepsze efekty :)
9. Zasilanie. Na schemacie napisane jest, że napicie powinno być z zakresu 10-40 V. Jednak z doświadczenia wiem, że 12 V to za mało aby uzyskać zadowalające efekty. Ja podaje 24V. Jak masz możliwość to daj jeszcze więcej. Trzeba jednak pamiętać, że układ ma dosyć duże zapotrzebowania prądowe. Czym bardziej rozciągniemy łuk tym więcej musimy dostarczyć prądu. U mnie przy maksymalnie rozciągniętym łuku układ pobiera nieco ponad 20A!
Jako zasilanie stosuje dwa akumulatory żelowe 12V. Nie zaszkodzi pod zasilanie podpiąć spory kondensator. Ja mam 10.000 uF 50V.
Przypominam też o bezpieczniku (30A)!

Tranzystory wypadało by przykręcić do radiatora, ale uwaga! Jeśli oba mają być na jednym muszą być odizolowane np.: podkładkami mikowymi.
Unikał bym też bardzo długich kabli. Układ można jak najbardziej zbudować w pająku, ale należy zrobić to starannie i zachować rozsądne odległości między „ścieżkami”, aby nie było przebić.
Teraz możemy przestąpić do budowy. U mnie wygląda to tak. Jak widać w pająku, ale wykonane starannie.Układ zasilam 24V i pobiera max. ok. 20A co teoretycznie daje 480W. Oczywiście od tego trzeba odjąć straty, ale i tak ostrzegam – takie napięcie jest niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Należy uważać tym bardziej, że wysokie napięcie jest dosyć nieprzewidywalne, a izolacja zwykłych przewodów nie stanowi żadnej zapory. Należy uważać również na urządzenia elektroniczne, które są w pobliżu.
 

Eklentiler

  • Robert Mordzon Laboratory - artykuły.zip
    283,8 KB · Görüntüleme: 7
  • Flyback.rar
    7 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleyen: Moderatör:
Geri
Yukarı