'Başbakan'ın ipi çekildi'

ibrahimyzci

Moderator


Ergenekon'un üçüncü iddianamesinde, sanık Yarbay Mustafa Dönmez'in Emin Gürses'le yaptığı telefon görüşmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ipinin çekildiğini söylemesi dikkatlerden kaçmıyor.

İddianamede, Yarbay Dönmez'de birçok silah ve mühimmatla birlikte Erdoğan'ın evinin krokisinin bulunduğu vurgulanıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianamede, sanık Yarbay Mustafa Dönmez ile yine Ergenekon sanığı Emin Gürses arasında 18 Şubat 2008 tarihinde geçen bir telefon konuşmasına yer veriliyor. Ergenekon operasyonlarına tepki gösteren Yarbay Dönmez'in, "Başbakan'ın ipi çekildi" sözü dikkatlerden kaçmıyor. Emin Gürses ile Yarbay Dönmez arasındaki görüşme iddianamede şöyle yer alıyor:

Emin Gürses: Ama kimse birşey demedi. Onlara demeyince bak yine operasyon geliyor. Profesörlere yapacaklarmış, bazı akademisyenlere operasyon

Emin Gürses: Bak! diyorlar ki; Veli paşalara yapıldı birşey olmuyor, arkadan başka operasyon gelecek. Dün Tayyip Erdoğan kendi ağzından kaçırdı, 'devamı gelecek operasyonların' diyor.

Yarbay Dönmez: Ama, ama bak onun ipi çekildi. Bu lafımı unutma

Emin Gürses: ....kendi kendine...

Yarbay Dönmez: O'nun ipi bu vuruşarak çekiliyor.....

İddianamede; Yarbay Dönmez'de birçok silah ve mühimmatla birlikte Erdoğan'ın evinin krokisinin bulunduğu vurgulanarak, "Bu konuda Ergenekon silahlı terör örgütü tarafından bir görev verildiği, aynı tarihlerde sanık Vatan Bölükbaşoğlu da yaptığı görüşmelerde Başbakan'a suikast yapmak için silah ve tetikçi temin etmeye çalıştığı, bu görevin kendisine Veli Küçük tarafından verildiğini yaptığı msn görüşmelerinde belirtitiği, aynı tarihlerdeki bu konuşmalardan şüphelinin bu konuda hazırlık yaptığı ve 'İpi çekildi' derken Başbakan hakkında verilen karardan haberi olduğu gibi kendisine verilmiş görev gereği Başbakan'ın evine ait krokileri temin edip çalışma yaptığı anlaşılmaktadır." ifadelerine yer verildi. İddianamede; Yarbay Dönmez'de ele geçirilen Erdoğan'ın evine ait krokilerin benzerlerinin İbrahim Şahin'den de ele geçirildiği belirtildi.

CİHAN
 
Yukarı