Aydınlatma için ses rölesi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Aydınlatma kontrolü için bir ses anahtarı devresi öneririm. Devre 9 yıl önce geliştirildi ve o zamandan beri dairemin koridorunda kusursuz bir şekilde çalışıyor.
Cihaz, apartman koridorundaki aydınlatmayı sesli bir sinyal ile açar ve 4 dakikalık bir zaman rölesine sahiptir, ardından aydınlatma otomatik olarak söner.

Cihaz şeması
zvukovoe_rele_1.jpg
Mikrofondan gelen ses sinyali K224UN2 mikro devresi tarafından güçlendirilir (Bu mikro devreler Len tipi radyo istasyonlarında kullanılmıştır). Ardından sinyal, mikro devre DD1.1, DD1.2'nin elemanlarına monte edilmiş kare dalga üretecine gider.
Mikrofonda bir sinyal varsa, darbe, transistör VT1'e gidecek, açacak ve böylece transistör, DD1.3, DD1.4 elemanları üzerine monte edilmiş Schmitt tetikleyicisinin zamanlaması olan C3 kapasitörünü boşaltacaktır.

DD2.1, DD2.2 elemanlarına bekleyen bir multivibratör monte edilir. Schmitt tetikleyicisinin tetiklediği şey budur. Multivibratör darbeler üretir, triyakın kontrol elektroduna gider ve lamba yanar.
Tetiğin çalışma süresi, kapasitör C3'ün kapasitesine bağlıdır. Şemada gösterilen nominal değer ile yaklaşık 4 dakikadır.
 

Yazar: guclusat
Makale başlığı: Aydınlatma için ses rölesi
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı