Avuç Taşlama Hız Kontrol Devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
1631275523090.png

Yumuşak başlatma sistemi hem ağı hem de aracı koruyacaktır. Ayrıca, dahil etme anında güçlü bir geri tepme (itme) olmayacaktır. Ve hız regülatörü, aleti aşırı yüklemeden uzun süre çalışmanıza izin verecektir.
1631275574393.png
Sunulan şema, pahalı cihazlara yüklenen endüstriyel tasarımdan elde edilir. Sadece taşlama için değil, aynı zamanda bir kollektör motorlarının bulunduğu bir matkap, freze makinesi vb. İndüklenmiş motorlar için şema uygun değildir, orada bir frekans dönüştürücü gereklidir
1631275612528.png
İlk olarak, yumuşak çalıştırma sistemi için, hızı ayarlamak için bileşenler olmadan baskılı bir devre kartı çizdim. Bu kasıtlı olarak yapılır, çünkü her durumda, regülatör kablolarla çıkarılmalıdır. Bir şemaya sahip olan herkes nerede bağlantı kuracağını bulacaktır.

Devrede, kontrol elemanı, güç simistörü BTA20-600'ü kontrol eden transistör VD1 aracılığıyla çift operasyonel amplifikatör LM358'dir. Mağazadan almadım ve BTA28'i (daha güçlü) koymadım. 1kW'a kadar olan aletler için, 600V'dan fazla voltajı ve 10-12A akımı olan herhangi bir simistör uygundur. Devre yumuşak bir başlangıç yaptığından, inrush akımları böyle bir simistörü yakmaz. Çalışma sırasında simistör ısınır ve radyatöre monte edilmelidir.
1631275657008.png
Известно явление самоиндукции, которое наблюдается при размыкании цепи с индуктивной нагрузкой. В нашей схеме цепь R1-C1 гасит самоиндукцию при выключении болгарки и защищает симистор от пробоя. R1 от 47 до 68 Ом, мощностью 1-2Вт. Конденсатор пленочный на 400В.

Direnç R2, kontrol devresinin düşük voltajlı kısmı için akım sınırlaması sağlar. Bu parçanın kendisi hem bir yük hem de bir dereceye kadar dengeleyici bir bağlantıdır. Bu nedenle, dirençten sonra diyeti stabilize demezsiniz. Ek bir Zener ile aynı şemanın bir varyantı olmasına rağmen. Ben koymadım, çünkü çipin besleme voltajı, yani normal sınırlar içinde.
1631275760265.png

Devrenin altında düşük güçlü transistörlerin olası değişimleri belirtilmiştir.

Regülatörün ayarlanmasında çok dönüşlü bir direnç R14 ve ana ayar R5 direnç tarafından yapılır. Şema 0'dan güç ayarı vermez, ancak yalnızca% 30 ila% 100 arasında. 0'dan daha basit ve güçlü bir regülatöre ihtiyacınız varsa, yıllar boyunca test edilmiş bir varyant toplayabilirsiniz. Ancak, bir Öğütücü için minimum güç elde etmek anlamsızdır.

Geri
Yukarı