AutoPlay Set ve Get methodları

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bu konuda nerden çıktı diyeceksiniz. Böyle set ve get diye fonksiyonlar mı var? Hayır yok ama size AutoPlay i daha iyi anlamanıza yardımcı olacak konuya değinmek istiyorum. AutoPlay kodlarını türkçe değerlendirirseniz daha iyi anlamış olursunuz. Mesela önceki konuda bir konuda değindiğim hata kontrolü olan Application.GetLastError() fonksiyonunu ele alalım. Application uygulama demek, LastError son hata demek ve şimdiki konuda değineceğimiz Get ise almak anlamında. Peki kafamızda şöyle bir düşündüğümüzde bu kod ne işe yarayabilir. Uygulamadaki son hatayı al diyebiliriz kısaca. Bakın türkçe düşündüğümüzde yani kelimeleri türkçeleştirdiğimizde ne işe yaradığı açıkca ortaya çıkıyor. Peki ben niye sadece Get ve Set e değiniyorum bu konuda. AutoPlay hazır fonksiyonlarına baktığınızda bu mantıkla hazırlanmış. Örnek fonksiyonlar yazalım:

PHP:
Application.GetLastError(), ApplicationSetLastError(),
 XML.GetAttribute(),XML.SetAttribute(),
 Flash.GetSize(),Flash.SetSize(),

Tabi bu örnekler çoğaltılabilir.

Basit 3 tane örnek yazdım. Böyle düşündüğümüzde Get almak anlamında Set ise ayarlamak anlamında. Şimdi kodlara göz atalım. Application.GetLastError() I açıklamıştık. Peki Application.SetLastError() ne anlama gelecek. Tabikide Uygulamadaki son hatayı ayarla isteğe özel. Aynen bu mantıkla düşündüğümüzde XML özelliği al ve XML özelliği ayarla diyebiliriz. Dediğim gibi bu mantık üzerine hazırlanmış fonksiyonlar. Bu şekilde kafanızda bir yer ayırırsanız daha iyi anlamış olursunuz. Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Geri
Yukarı