Araç için 190W 4Ohm / 370W 2Ohm Anfi Devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
190W 4Ohm / 370W 2Ohm Yükselticisi


Düşük geçişli bir filtre ekleyerek ve geniş bant için bir subwoofer için kullanılabilecek basit ve güçlü bir araba amplifikatörü. Amplifikatör iki ana bloktan oluşur: bir güç amplifikatörü ve bir voltaj dönüştürücü. Bu iki ünite, bu amplifikatörün tasarımını basitleştiren ve kompaktlığını sağlayan bir panoya kompakt olarak yerleştirilmiştir.

Amplifikatörün Özellikleri: Amplifikatörün
güç kaynağı voltajı: 12-14V Yükte
çıkış gücü 4 Ohm = 189.4W Yükte
çıkış gücü 2 Ohm = 364.5W Yükte
akım tüketimi 4 Ohm = 19A Yükte akım tüketimi
2 Ohm = 28A

Amplifikatör devresi:Amplifikatör, çıkıştaki TIP142 TIP147 sevgilim transistörleri kullanılarak basit bir şemaya göre monte edilir; bu, devrenin tasarımını basitleştirir ve çıkış gücünü artırır. Bu amplifikatör sınıfta çalışır. Düzgün şekilde monte edildiğinde yapılandırılmasına gerek yoktur.

Dönüştürücü devresi:Dönüştürücü, güçlü alan etkili transistörlerin kontrolü için bir çıkışa sahip, tam teşekküllü bir PWM olan SG3525 IC üzerine inşa edilmiştir. Dönüştürücünün çıkış aşamasında iki çift RFZ48 alan etkili transistör kullanılır. Dönüştürücünün trafosuna özel dikkat gösterilmelidir, sargı şeması şekilde gösterilmiştir.

Transformatör dönüştürücünün sarım şeması:Transformatör, 3x7x1 cm ölçülerinde bir ferrit halka üzerine sarılır. İlk iki sargı, her biri 4 mm 1,5 tur tel içerir. Sekonder sargı, her bir telde 1 mm olan 22 dönüşlü 2 sargı içerir.

PCB üzerindeki elemanların düzeni:Amplifikatör PCB:Fotoğraf montajlı yükselteç:

 

Eklentiler

  • CAR_AMP.rar
    911,4 KB · Görüntüleme: 155

Yazar: guclusat
Makale başlığı: Araç için 190W 4Ohm / 370W 2Ohm Anfi Devresi
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
2 x 30 volt trafo ile dışarıdan amfi katını besleyerek smps olmadan kullanabilirsiniz.
 
Yukarı