Araba amplifikatörü devresi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Araba yükseltici devresi - TDA1560QBir araba amplifikatörünün devresi , 30 watt'lık bir nominal çıkış gücü geliştirebilen, arabalar için yapımı kolay bir ses gücü amplifikatörüdür. Her ne kadar maksimum 8 ohm yükte 40 watt'a kadar çıkabilir. Cihazın bu sürümü monoblok olarak monte edilmiştir, ancak bir stereo sistem oluşturmanız gerekirse, başka bir aynı amplifikatör panosu ekleyebilirsiniz. Bu şema öncelikle, zayıf kafa birimlerinin, bir oynatıcının veya entegre bir oynatıcının bulunduğu bir cep telefonunun çıkış ses sinyalinin gücünü artırmak için tasarlanmıştır.Amplifikatör Baz TDA1560Q Çip
Amplifikatör, otomotiv sistemleri için özel olarak geliştirilen TDA1560Q entegre devre temelinde monte edilir. Prensip olarak, bu 14.5v besleme gerilimi ile sekiz ohm'da ses frekansının çıkış gücünde 8 W'a kadar bir artışı garanti eden bir amplifikatördür. Çıkış aşaması “H” sınıfında çalışır. Mikro devre, çıkış yolunun akustikte kısa devreden korunmasını ve aşırı ısınmaya karşı korumasını içerir.

TDA1560Q’nin çalışma prensibi, çıkış gücü 10 W’a çıktığında “B” sınıfında olmasıdır. Daha sonra, güçte bir artışla, C1, C2 kapasitörlerin bir devresi bağlanır, böylece çıkış yolunun besleme voltajı bir buçuk kattan fazla artar. Sonuç olarak, empedans 8 ohm ise, amplifikatörü maksimum 40 W çıkış gücüne döndürmek mümkündür.

İlgili veri sayfasından elde edilen araç amplifikatörü entegre amplifikatörünün şematik diyagramı . Kapasitörlerin nominal değerleri, düşük frekanslı bölgede yeniden üretilebilir aralığı artırmak için önerilenlerle aynı değildir.Böylece, bir tane, ama çok iyi bir çip ve bir dizi çemberleme bileşeni sayesinde, iyi bir düşük frekanslı ses güç amplifikatörü monte etme şansına sahipsiniz.

Amplifikatörü açma
UZAKTAN giriş konektörüne bir DC voltajı + 12v uygulandığında, amplifikatör açılır. Müzikçaların aktif olması durumunda, anahtar düğmesini yalnızca + 12v devresine ve UZAKTAN takabilirsiniz.

Cihazı bilerek test edilmiş elektronik elemanlar üzerine monte ettiyseniz, o zaman REMOTE devresinin girişine besleme gerilimi sağlandığında, amplifikatör çalışmaya başlar ve sorunsuz çalışır. Montaj işleminde ana şey, kurulum sırasında elektrolitik kapasitörlerin kutuplarını gözlemlemektir. Bu arada, nominal değeri 10.000 uF olan tanklar yerine, 3300 uF ayarlayabilirsiniz. Bu elektrolitler fotoğrafta gösterilmiştir.

Eğer amplifikatör için doğru muhafazayı seçme şansınız varsa, o zaman kesinlikle daha kolay olacak, fakat elinizde bir tane yoksa, kendiniz yapmak zorunda kalacaksınız. Bunda karmaşık bir şey yok. Gereksiz BLAUPUNKT’dan gelen davayı kullandım. Az önce onun için bir alüminyum beş milimetre şeridinden bir montaj parçası yaptı. Uygun uzunlukta bir şerit kestim ve zaten freze makinesinde akla getirdi.Bir sonraki aşamada, rahat ve güvenilir bir tel teması için terminal kelepçeleri içeren bir tahta yaptım.Daha önce monte edilmiş olan amplifikatör burada gösterilmektedir.

 

Eklentiler

  • tda1560.zip
    36,6 KB · Görüntüleme: 20

Yazar: guclusat
Makale başlığı: Araba amplifikatörü devresi
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Yukarı