Amplifikatör Şemaları Arşivi

Trafonun iç kısmında da bu şekil yazıyor. Fotoğrafta ne kadar gözüküyor bilmiyorum.

Eklentiler

• IMG20230402232412.jpg
    IMG20230402232412.jpg
    1,9 MB · Görüntüleme: 24
Mavi 0 a bağlı siyah 12V kahverengi 24V kabloları devreye mavi 12v herhangi bir diyot siyah 12 gnd yani 0 olacak diğeri diyodun diğer ucuna olacak.

Benim bağladığım gibi değil mi hocam 0 la 24 ucunu mu yer değiştireyim? 12 ucunu GND yaptım CT yazan yere bağladım devrede.

Hocam sinyal girişini mi yanlış bağlıyorum acaba? O yüzden bir sorun olur mu ses alamıyorum yüksek seste gürültü var sadece uzun süre de çalıştırmak istemiyorum söküyorum hemen fişi. Sinyal kablomda iki tane uç var sarı-siyah kırmızı-siyah. İlk önce siyahları ve devredeki üç tane ortak GND ucunu birbirine bağladım. Sonra üç tane girişteki sol kısmı birbirine bağladım kırmızı ile daha sonra diğer sağdaki girişleri sarı ile birbirine bağladım ses alamadım diyot yanmıştı zaten bir süre sonra. Bugün diyotu değiştirdim taktım fişe aynı değişen birşey yok sonra sinyal kablolarını çözdüm hepsini devrenin başındaki girişe bağladım sadece yine ses alamadım yüksek seviyede parazit var fişe takınca hoparlör yüksek seste müzik açıkmış gibi ses çıkarıyor ama müzik yok parazit var sadece. Sonra tekrar fişi söktüm taktım 2200uF kondansatörlerin olduğu kısımdaki TDA yandı herhangi bir ısınma yok taktığım gibi yandı.

ses kaynağından gelen kabloların gnd olanı ile canlı ucu belirlemen gerekiyor. GND doğru bağlanmazsa parazit ve ses sorunları olur. Genel bağlantının tamamını gösteren bir resim gönder bakalım bu şekilde net bir şey göremiyoruz ki. Yada kargo gönder bakalım diyeceğim oda zor ve maliyetli bir iş

Karıştı hocam kabloların görüntüsü biraz çöz tekrar bağla yapa yapa hoparlörlerin bağlı olduğu kısmı düzeltip sonra atacağım. Fotoğrafta nasıl gözüküyor bilmiyorum. GND ucunu devrede kahverengi yaptım diğerleri turuncu ve beyaz. Üç girişte de aynı sırayla kabloların sırası. Şuanda devredeki tek girişe bağlı ses kaynağından gelen kablolar. Ses kaynağına bağlı olan kablonun kırmızı ucunu turuncu ya sarı ucunu beyaza, ses kaynağından gelen iki tane siyah ucu birbirine bağlayıp kahverengi ye bağladım bu şekilde ses alamadım TDA nın birisi yandı birkaç denemeden sonra herhangi bir ısınma olmadan. Bunu yapmadan önce devredeki üç tane turuncuyu birbirine bağlayıp onları daha sonra ses kaynağından gelen kırmızı ya bağladım. Aynı şekilde devredeki üç tane beyazı birbirine bağlayıp onları ses kaynağından gelen sarı kablo ya bağladım. Geriye ses kaynağından gelen kırmızı ve sarının yanında olan siyah uçlar ve devredeki üç tane kahverengi uç kaldı onları de hepsini birbirine bağladım. Bu şekilde de ses alamadım bu şekilde bağlantı yaptığımda birkaç denemeden sonra diyotun birisi patladı. Bu yüzden sinyal bağlantısında mı hata yaptım acaba diye fotoğraftaki gibi tek girişe bağlantı yapıp deneme yaptım ama olmadı yine.

Eklentiler

• IMG20230404201722.jpg
    IMG20230404201722.jpg
    1,8 MB · Görüntüleme: 16
Hocam fazla belli olmuyor fotoğrafta neyin ne olduğunu anlatmaya çalışacağım. Her bir TDA nın (+) bacağının olduğu yerden delip 6 tane kablo çıkardım. Bunları hoparlörlerin (+) ucu olarak kullanıyorum. Fotoğrafta iki tane diğerlerinden kalın sarı kablo var bunları da hoparlörlerin (-) ucu olarak kullanıyorum. İlk önce her bir (+) çıkışa hoparlör bağladım, sarı (-) uçlara da hoparlörleri 2 ye ayırıp devredeki (-) ucun birisine 3 hoparlör diğerine geriye kalan 3 hoparlörü bağladım. Hoparlörün birisi 30W Luk subwoofer. Bu şekilde ses alamıyorum sadece yüksek seste müzik açıkmış gibi parazit var. Parazit diyerek umarım anlaşılıyor dur demek istediğim. Daha sonra hoparlörlerin hepsini çözdüm sadece ilk baştaki olan TDA ya bir adet hoparlör bağladım bunda da aynı sonucu alıyorum. Yanan TDA nın sorununu buldum büyük ihtimalle devrede gözden kaçırmışım kısa devre olmuş lehim ile bütün yolları kontrol ettim defalarca başka kısa devre olan yollar gözükmüyor.

Eklentiler

• IMG20230404204224.jpg
    IMG20230404204224.jpg
    2,9 MB · Görüntüleme: 17
Devrede bağlantıların yanlış hoparlör uçları - olmayacak GND yazan yerde olacak.

Devrede bağlantıların yanlış hoparlör uçları - olmayacak GND yazan yerde olacak.
Allah bin kere razı olsun hocam. Eksi eksidir diye bağlamıştım ben sizin dediğiniz gibi bağladım devre şuan çalışıyor. :D Ufak tefek hatalar var sinyal bağlantısı ile alâkalı parazit oluyor onları da deneye deneye çözeceğim. Allah razı olsun tekrardan.

Hocam parazit sorunu neredeyse gitti. Ses kaynağından gelen GND ucunu hoparlörler ile bağlayınca oluyor ayırdım o sorun gitti. Şuan birkaç tane çözemediğim sorun kaldı;
1. Düşük seste ve boşta dip sesi var onu nasıl çözeceğim bilmiyorum hoparlörin önüne kondansatör mü bağlamam lazım yoksa onun çözümü yok mu? Eğer kondansatör kullanacaksam ne kadar kapasitede kullanmam lazım onu nasıl hesaplayacağım.
2. 2200uF kondansatörlerin tarafta olan sinyal girşlerinin birisinde sorun var GND nin sol tarafında olan giriş turuncu kablo ile çıkış yaptığım. Onu diğer turuncu kablolara bağladığım da müzik olmuyor yüksek seste parazit yapıyor onu ayırdığım da sorun olmuyor. Kısa devre olabilir mi yoksa başka bir sorun mu vardır acaba? Soldan 5. TDA nın olduğu çıkıştan ses alamıyorum TDA nın birisi yanık büyük ihtimalle soğutucuyu sökmedim sonra bakacağım ona. Oraya bağladığım hoparlör yandı. Sorun bunun ile ilgili olabilir mi?
3. Subwoofer için ayrı bir devre mi yapmam lazım subwoofer dan normal ses alıyorum. Hangisine bağlarsam bağlayayım.
4. Ses seviyesini orta düzeyin üstüne çıkardığım da ses bozuluyor bu hoparlörler ile mi ilgili. Hoparlörlerim 10W ile 12W lık TDA2050 30W çıkış veriyor sanırım maksimum. Yırtılacak gibi oluyor hoparlörler. :D
5. Elimde TL074CN ile yapmış olduğum ton kontrol devresi var daha önce kullanamadım onu bir yıldır kenarda duruyor amfi devresini yapamadığım için. Onu devre üzerinden beslesem sıkıntı yapar mı yoksa onun için ayrı besleme devresi mi yapmalıyım. Birde 12V u nereden alabilirim devre üzerinden. Diyotların çıkışından alsam olur mu?

Son düzenleme:
1. Kondansatör takmak sorununu çömez. Amfi boşta iken geliyorsa besleme devresinde filtre kondansatörlerinde veya yetersizliğinden kaynaklanabilir.
2. Kısa devre olabilir diğer çalışan ses sorunu olmayan kablodan ses verip TDA yı test edebilirsin.
3. hepsi birbiri ile aynı olan amfi devreleridir woofer için ayrıca aktif bir filtre devresi yapmanız lazım
4. Amfi ses çıkışı yüksek hoparlör gücü düşük fazla ses vermeniz hem amfiye hem hoparlöre zarar verebilir ses bozulması doğaldır.
5. Ayrı beslesen de olur amfi beslemesinden de beslesen olur sorun çıkarmaz sadece ayrı besleme kullanacağınız zaman şase yani GND ye dikkat etmen lazım diğer besleme devresinin GND si ile birleştirmen lazım aksi taktirde parazit ve gürültülü sesen başka bir şey duymazsın

woofer filtre devrelerine örnekler

Tamam hocam çok teşekkür ederim. Besleme devresine kondansatör mu ilave etmem lazım yoksa kapasitesini mi arttırmalıyım? Yoksa çözümü yok mu bu sorunun. Boşta ve kısık seste oluyor sesi %35-40 seviyesine getirince duyulmuyor fakat ben bu sistemi hem oyun için hem müzik için kullanacağım kutulama yapıp. Oyunlarda her zaman yüksek sesli yer olmuyor kulağa o dip sesi geliyor bir süre sonra çok rahatsız ediyor insanı. Diğer türlü başka sorun yok sıkıntısız çalışıyor devre.

Tamam hocam çok teşekkür ederim. Besleme devresine kondansatör mu ilave etmem lazım yoksa kapasitesini mi arttırmalıyım? Yoksa çözümü yok mu bu sorunun. Boşta ve kısık seste oluyor sesi %35-40 seviyesine getirince duyulmuyor fakat ben bu sistemi hem oyun için hem müzik için kullanacağım kutulama yapıp. Oyunlarda her zaman yüksek sesli yer olmuyor kulağa o dip sesi geliyor bir süre sonra çok rahatsız ediyor insanı. Diğer türlü başka sorun yok sıkıntısız çalışıyor devre.
Amfi ses girişlerini boşa çıkar sadece amfi kartı beslemeye takılı kalsın ve hoparlörler bağlı olsun boşta dipses yine var mı test edersen beslemede sorun varsa boşta iken yine dip ses verir.

Ozaman besleme devresinden kaynaklı bir surum olup kondansatörlerin kapasitelerini değiştiriniz.

Olmadı hocam. İlk 25V 4700uF ile denedim boşta sinyal giriş kablosu bağlı olmadan aynı dip ses vardı. Daha sonra 10000uF 50V ile denedim dip ses yine var. Herhangi bir azalma yok aynı ilk baştaki gibi.

Hocam TDA neden hoparlörü yakar. Daha önce demiştim birisi yaktı kısa devre varmış devrede düzelttim onu tekrar taktım sağlam hoparlör onuda yaktı. Daha önceki hoparlörün mıknastısı ısınmıştı bu seferkin de hiçbir ısınma olmadı. Diğer sağlam TDA ların çıkışlarına bağlıyorum ses vermiyor hoparlör yanık kokuyor. 10000uF luk kondansatör bağlı hala dip sesi var TDA karın kabloları birbirine yakın bu yüzden yapar mı? Sağdan 1.TDA da yandı yine kendi kendine daha önce de yanmıştı değiştirdim şimdi bidaha yandı herhangi bir ısınma yada kısa devre yok.

Geri
Yukarı