37 Ekran CRT TV Görüntü Büyüme Sorunu

matsan

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Merhaba Sayın Ustalar,

Ben Amatörce Elektronikle uğraşmaktayım Sorunum 37 Ekran tüplü Televizyonumda, görüntünün Ekrandan daha büyük olması önce recieverden sandım fakat TV'ye hiç bir cihaz bağlamadan Kendi ODS menüsüne bile girdiğim zaman orada da aynı sorunun olduğunu gördüm. Cihazımın Markası Euromax EM-1402 Sizce arıza nerede olabilir. Siz değerli ustalar bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Resimleri Ektedir, Teşekkürler
r21Wy3.jpg
7ND9QN.jpg
PrD8GO.jpg

Merhaba arkadaşım vertikal devresini bir kontrol et kondansatörler de bir sorun var mı? . Çok uzun zaman oldu tv ile pek uğraşmıyorum ama sorun vertikal gibi duruyor.

Merhaba arkadaşım vertikal devresini bir kontrol et kondansatörler de bir sorun var mı? . Çok uzun zaman oldu tv ile pek uğraşmıyorum ama sorun vertikal gibi duruyor.

Yardımlarınız için Teşekkürler ederim Usta.
Akşam ilk işim kontrol etmek olacak, gözle kontrol ettiğim kondansatörlerde şişme veya akıntılı bir durum yoktu fakat söküp ölçmedim. Bir de merak ettiğim nokta örneğin 100uF bir kondansatörün 90uF veya 85uF çıkması arızalı olduğunu mu gösterir kondansatörlerde tolerans ne kadardır? Arızalı olması için değer kaybı ne olmalı? izlediğim videolarda hep nasıl ölçüldüğünü gösteriyorlar fakat şu kadar kayıp olursa bozuktur diyene rastlamadım. Belkide aramayı bilemedim :) Teşekkürler.

85UF olması bozuk demektir aslında bozuk değil özelliğini yitirmeye başlamış demektir. Ölçmek çözüm değil bence değişmeniz lazım yük ve ısı altında kondansatör daha farklı değerlere ulaşabilir. Ölçü aleti ile sağlam gözükse bile kondansatör yine bozuk olabilir en iyisi osilaskop kullanarak ölçmektir.

Geri
Yukarı