20A'e kadar 13,8V güç kaynağı

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
scale_2400

yukarıda uc3843 ile yapılan 13.8V/20A güç kaynağında kullanılan buck dönüştürücünün şematik diyagramı şekilde gösterilmiştir.
Giriş voltajı kaynağı 20.000 uF'ye kadar bir filtre kondansatörü içermesine rağmen, kart üzerine C1 kondansatörü olarak bazı küçük kondansatörler yerleştirmemiz gerekiyor. Bu tasarımla ilgili tek ciddi sorun, bobinlerin, özellikle L1'in sarılmasıdır. Mümkün olduğunda, en iyi seçenek mümkün olan en büyük toz demir toroidal çekirdeği kullanmaktır. (Ferrit çekirdekler, güç kaynaklarında değil, filtrelerde kullanılır.)

Bobin L1'in endüktansı 50 ile 100 µH arasında olmalıdır. Daha az endüktans ile güç kaynağının verimliliği düşecektir. L1 bobininin tasarımı, endüktans gereksinimleri, akım yoğunluğu ve sargıya uygun çekirdek boyutları arasında bir uzlaşmadır. Aynı zamanda, birkaç ince teli (0,4 ila 0,6 mm çapında) sarıyoruz. Prototip, iç çapı 15 mm ve dış çapı 26 mm olan, içine 20 tur telin yerleştirildiği bir toroidal çekirdek (sarı) kullandı, bobin endüktansı 80 μg idi.

L2 ve L3 bobinlerinin endüktansı daha küçük olabilir, örneğin 20 ila 30 μH arasında olabilir, kritik değildir ve cihazın parametreleri üzerinde çok büyük bir etkisi yoktur (çıkış voltajını bastırmak için C6 - C8 kapasitörler kullanılır) dalgalanma). Bu nedenle, bu bobinler için daha küçük çaplı toroidal çekirdekler kullanılmıştır. Dış çapları 20 mm, iç çapları 10 mm'dir ve etraflarına 15 ila 20 tur tel sarılır.
 

Yazar: guclusat
Makale başlığı: 20A'e kadar 13,8V güç kaynağı
Kaynak URL: Uydudoktoru Forum-https://uydudoktoru.com/
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak dahil olmak üzere makaleden kısa alıntı yapılabilir ancak makalenin tamamı yazarın izni olmadan başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Geri
Yukarı