0-25Volt 0 - 5 Amper Arası Ayarlı Güç Kaynağı Devresi

7824 Fix entegresine düşük voltaj uyguladığınızda giren voltaj aynen çıkıştan alınır. Devrenin diğer fonksiyonları çalışır ama bir miktar voltaj kaybı oluşur çıkıştaki gerilim giriş ile aynı olmaz. Devrenin çalışmasına mani değil.

7824 regüleyi işaretlediğiniz diğer parçalarıda kaldırıp yeniden bir çizim yapıcam. şemanında son halini burda paylaşırım.
1.son açıklamanızdan şunu anlıyorum, giriş voltajım 19.4v çıkış voltajında bunu 18v gibi bir değer mi görücem?
2. akımda da bu değişiklik olacak mı? giriş akımım 3.5 amper
3. Kaldırılan parçalar neticesinde devrenin düzgün çalışacağını söylediniz ( kaldırılacak parçalar lm7824, 2 adet 63v4700uf kapasitör, 6.8v zener diyot, 100n kutupsuz kapasitör). Kısa devre özelliğide çalışacak mı verim alabilecekmiyim.

kusura bakmayın bu kadar sormamın sebebi neticede bir emek ve zaman harcanacak. parçalar sipariş edilecek. yanlış bir şey yapıp sil baştan tekrar uğraşmak istemiyorum. Teşekkürler.

1.Evet doğru anlamışsınız.
2. Herhangi bir değişiklik olmaz.
3. evet çalışacak her hangi bir sorun çıkmaz.

1.Evet doğru anlamışsınız.
2. Herhangi bir değişiklik olmaz.
3. evet çalışacak her hangi bir sorun çıkmaz.
Son halini düzeltme yaptım. lütfen dikkatli inceleyin. başka çıkarmam gereken veya direnç, zener gibi farklı değerler değişiklik yapmam gereken yerler varsa işaretleyin düzeltme yapayım.

Eklentiler

• 19.4v input.JPG
    19.4v input.JPG
    1,5 MB · Görüntüleme: 103
Zener diyot hatalı bağlantı olmuş

1674390787513.png

Eklentiler

• lm324besleme.zip
    33,1 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Zener diyot hatalı bağlantı olmuş

Eki Görüntüle 34579
Çok teşekkür ederim ilginiz için. parçaların siparişlerini veriyorum. baskı devre ve plaket çalışmalarını da buradan paylaşırım. neticeyi hep beraber görmüş oluruz. giriş voltajını gene 25v dc yapmışınız. umarım 19.4v dc de lm324 e bağlı diğer direnç ve zener karşılaştırma opamp evresinde bir sorun yaşamayız.

Şemada birkaç eklenti ile nihayet sonuçlandırdım.
Denemek amaçlı bu devreye düşük voltaj ile 12v 1A adaptör ile çalıştırdım. Fakat çıkışta ne voltaj ayarı yapabildim nede amper. 12v verdiğimde 7.8v çıkış aldım. Kısa devre yaptığımda da kırmızı led yanmıyor. Başka bir adaptörle denedim bu sefer 16.6v 2 amper verdim. sonuç gene değişmedi. çıkış voltajını gene 15.7v aldım ve ne voltaj nede amper ayarı yapabildim.
Başka bir arkadaşa lm324 entegresinde 12 nolu bacağını kontrol edin demişiniz. bende kontrol ettim sağ taraftaki pot artıkça voltaj artıyor azaldıkça azalıyor çıkış voltajından da daha büyük bir değer görüyorum 12 nolu bacakta. Bu potların hangisi voltaj hangisi amper ayarlıyor bunu da anlayamadım. Bütün bağlantıları kontrol ettim herhangi bir bağlantı problemi görmedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklentiler

• 20230125_125533.jpg
    20230125_125533.jpg
    1,8 MB · Görüntüleme: 42
  • 20230126_130824.jpg
    20230126_130824.jpg
    1.023,6 KB · Görüntüleme: 31
  • 20230126_130811.jpg
    20230126_130811.jpg
    775,3 KB · Görüntüleme: 33
  • 20230125_142330.jpg
    20230125_142330.jpg
    1,9 MB · Görüntüleme: 36
  • Son.JPG
    Son.JPG
    1,5 MB · Görüntüleme: 42
Sorunu buldum. Bacaklar arasındaki mikro kalıntılar. Temizledikten sonra bütün özellikleri çalışıyor. Bu arada devredeki sağ pot voltaj sol pot amper ayarı.
Şimdi sorun şuki 16.6v giriş voltajı çıkış ise 11v oluyor. Bu benim için çok düşük bi voltaj. Zaten istediğim yüksek gerilimler değildi onun için 19.4v 3.5amper smps dc adaptör kullanmak istiyorum. 1V gibi kayıplara razıyım.
LM324 entegresinin önündeki 18K direnci
1. 33K veya 56K gibi daha yüksek bir direnç taksam olurmu?
2.Deneyen arkadaşlar arasında bu sorunu nasıl çözdünüz?
3. Başka değişim yapmam gereken bir direnç olabilirmi?

Eklentiler

• 20230126_195419.jpg
    20230126_195419.jpg
    64,4 KB · Görüntüleme: 28
  • 20230126_195649.jpg
    20230126_195649.jpg
    55 KB · Görüntüleme: 38
BC547 nin altındaki 18K lık direnci 39K ile değiştim. Fakat sadece 1V artırabildim. Hala çıkışta 4.5V kayıp söz konusu.
Başka hangi değişimleri yapmalıyım. Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler.

BC547 nin altındaki 18K lık direnci 39K ile değiştim. Fakat sadece 1V artırabildim. Hala çıkışta 4.5V kayıp söz konusu.
Başka hangi değişimleri yapmalıyım. Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler.
18K komple çıkarabilirsiniz bunun görevlerinden bir tanesi kısa devre koruma ile ilgili olup ayarlı bir trimpot takıp deneyebilirsiniz. Ayrıca çıkıştaki trimpot ayarını unutmayınız maksimum voltaja ayarlı olsun.

18K komple çıkarabilirsiniz bunun görevlerinden bir tanesi kısa devre koruma ile ilgili olup ayarlı bir trimpot takıp deneyebilirsiniz. Ayrıca çıkıştaki trimpot ayarını unutmayınız maksimum voltaja ayarlı olsun.
Çıkış trimpotu maximum seviyeye getirince voltaj trimpot dan ayar düşeremiyorum daha önce denedim orta seviyeden biraz yüksekte optimum voltaj ayarı yapabiliyorum.normal olanda bu diye biliyorum.
18k olan direnci çıkardım 50k ayarlı trimpot taktım. Değişen bir durum gene olmadı. Hala Çıkış voltajında girişe göre 4.5v luk bir kayıp sözkonusu.

Eki Görüntüle 31000
Merhaba arkadaşlar yeni çizim ve ilaveler devre DC adaptörler ile kullanılabilir . Eğer 24 volt DC metal kasa hazır adaptörleri kullanmak isterseniz LM7824 kullanmanıza gerek yoktur bu durumda entegreye enerji vermek için jamper kullanmanız gerekecek devreye bir adet ilave yaptım.

4K7 trimpot ise çıkış voltajının maksimum ayarını yapmak için kullanılmaktadır. Volt ayarı yapılan potansiyometreyi sonuna kadar açıp tirimpot ile maksimum çıkış voltajını ayarlayınız.

güç transistörü 4 adet montaj yaparak (muhakkak soğutucuya bağlanmaları gerekir) devreden çekilen akımı yükseltmiş olduk.

0.47R 10W yerine 25W soğutucuya montaj yapılan dirençlerden kullanmanızı tavsiye ederim.

BC338 Transistörün bacağından şaseye giden 18K direnç sınırlama direnci olup çıkıştan istediğiniz maksimum voltajı alamıyorsanız değerini yükseltiniz örnek olarak 33K gibi....
Lay dosyasını verebilmeniz mümkün mü acaba.

Lay dosyasını verebilmeniz mümkün mü acaba.
linkte mevcut

linkte mevcut
Bu devreyi DC akım ile çalıştırabilirim sanırım. Ek olarak elimde 2 adet 5200 mevcut ve bunların arasına tip3055 eklesem sorun yaratır mı bilemedim.

Bu devreyi DC akım ile çalıştırabilirim sanırım. Ek olarak elimde 2 adet 5200 mevcut ve bunların arasına tip3055 eklesem sorun yaratır mı bilemedim.
2 ADET 5200 Kullanmanızda yeterli olur takarsan akım değerleri farklı ısı katsayıları farklı fazla ısı üretebilir ama takabilirsin. Hepsini aynı takmanı öneririm ama test ederken ya tek yada 2 adet olarak kullanabilirsiniz.

2 ADET 5200 Kullanmanızda yeterli olur takarsan akım değerleri farklı ısı katsayıları farklı fazla ısı üretebilir ama takabilirsin. Hepsini aynı takmanı öneririm ama test ederken ya tek yada 2 adet olarak kullanabilirsiniz.
Adsız.png
Bu iki kapasitörün değerleri nedir ne kullanmam doğru olur.

Eki Görüntüle 31000
Merhaba arkadaşlar yeni çizim ve ilaveler devre DC adaptörler ile kullanılabilir . Eğer 24 volt DC metal kasa hazır adaptörleri kullanmak isterseniz LM7824 kullanmanıza gerek yoktur bu durumda entegreye enerji vermek için jamper kullanmanız gerekecek devreye bir adet ilave yaptım.

4K7 trimpot ise çıkış voltajının maksimum ayarını yapmak için kullanılmaktadır. Volt ayarı yapılan potansiyometreyi sonuna kadar açıp tirimpot ile maksimum çıkış voltajını ayarlayınız.

güç transistörü 4 adet montaj yaparak (muhakkak soğutucuya bağlanmaları gerekir) devreden çekilen akımı yükseltmiş olduk.

0.47R 10W yerine 25W soğutucuya montaj yapılan dirençlerden kullanmanızı tavsiye ederim.

BC338 Transistörün bacağından şaseye giden 18K direnç sınırlama direnci olup çıkıştan istediğiniz maksimum voltajı alamıyorsanız değerini yükseltiniz örnek olarak 33K gibi....
Mevcut olan görseli tekrar baskı devresini oluşturarak lay dosyası haline getirdim. İhtiyacı olan kullanabilir.

Eklentiler

• 30VOLT.rar
    31 KB · Görüntüleme: 12
Geri
Yukarı