0-25Volt 0 - 5 Amper Arası Ayarlı Güç Kaynağı Devresi

Hem kısa devre korumalı ve hemde akım ayarlı bir devreye rastlamadım.
Şahsen akım ayarlamalı (5 ampere kadar) Ben iki tane 15 ve 18volt luk yaptım Ama akım ayarlamasını hiç kullanmıyorum. Akım ayarı, akü şarj batarya şarjı gibi işlemlerde kullanılabildiği gibi bazı özel uygulamalarda da kullanılabiliyormuş.
Şunu da ifade edeyim 30 voltta akım ayarlı bir regüle devresinin (maliyeti ve harcayacağınız zaman bakımından) astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

Bir güç kaynağında kısa devre koruması tabii ki olmalı.
Butonsuz olarak kısa devre korumasını otomatik açan kısa devre korumalı projelere ben internete rastladım ama denemedim.
zaten akü ve bazı özel durumlardan dolayı akım sınırlaması istiyorum butonsuz olarak var olan var role kullanılanları da var birinde akım sınırlama var birinde yok birinde birşey varsa birinde yok oluyor :) yapmışken düzgün birşey olsun istedim bir kere para harcanır sürekli değil bir tane devre bulmuştum çalışıyor dendi yaptım çalışmadı meğerse sorun varmış devrede

Hem akım sınırlama hem de kısa devre koruması olan devre yapılabilir bu zor değil akım ayarı yapan bir devreye role ekleyerek kısa devre koruma yapılabilir yada tristörde eklenerek olabilir. Ama serviste benim hiç işime yaramayan bir besleme olmuş olur en iyisi akım ayarlı bir cihazdır çok faydaları da vardır. Uzun süre kısa devrede kalmayacaksa 5 adet transistör işinizi görecektir. Yada role ile voltajını kendin seçeceğin bir devre yapacaksın yüksek akım genelde 15 volta kadar lazım oluyor sonrası için bence gerekmez 2x15 volt trafonun 2 çıkısını paralel yaparak 15 volta kadar yüksek amper elde edilebilir.

Bu linkteki devreyi ben yaptım ve kullanıyorum zaten. 0-18volt ve 0-5 amper akım ayarlı olarak. Yalnız çıkışı 2 adet 2n3771 ile güçlendirdim.

Bu linkteki devreyi ben yaptım ve kullanıyorum zaten. 0-18volt ve 0-5 amper akım ayarlı olarak. Yalnız çıkışı 2 adet 2n3771 ile güçlendirdim.
2 adet 2n3771 iyi fikir bende de 2x15volt ac 300W gücünde trafo var 4 adet orjinal 2n3055 ve 2 adet 2sc 5200 ile kullanıyorum. 10 Amper ve hatta daha fazlasını bile alabiliyorum akım sınırlaması devreye girmemesi için sonuna kadar açıyorum oto amfisi test ederken kullanıyorum. 25Volta kadar stabil çalışmaktadır. Yeni bir tasarım daha yapıp 2x15 volt dc yapıp akım yükselteceğim oto amfileri için daha iyi sonuç verecektir.

P6KE10CA DIODE= TVS 600W 8.6V​

diyot özelliklerini yazdım bu TVS diyot olup koruma görevi yapıyor devreye takmasanız yine çalışır piyasada mevcut var.

Basit işlevsel Güç kaynağı ünitesi​

scale_2400 (1).png
Devre, 4 kanallı bir işlemsel yükselteç LM324'e ( DA1 ) dayanmaktadır . DA1.1 elemanı , örnek bir (referans) voltaj kaynağı olarak hizmet eder. Hata sinyali yükselticisi DA1.4 elemanı üzerine kurulmuştur . Eleman DA1.2 bir çıkış akımı metredir. DA1.3 elemanı , güç kaynağı ünitesinin akım sınırlama moduna geçişini işaret eden VD5 LED'ini açan bir karşılaştırıcı olarak çalışır . Potansiyometre R6 , çıkış voltajını ve R14 - akım sınırlama eşiğini ayarlar

Devre, toplam kapasitesi 80 W'tan az olmayan T1 ağ düşürme transformatörü ile çalışmak üzere tasarlanmıştır , ikincil sargı 25V'a . Bipolar laboratuvar güç kaynağı elde etmek için, gösterilen şemaya göre iki bağımsız ünite monte edilebilir.
scale_2400 (3).png
scale_2400.png

Eklentiler

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 29939

Yeniden çizdiğim baskı devre ekte yer almaktadır.

Öncelikle çalışmalarınız için sizi tebrik ederim. Gerçekten bilgi paylaştıkça güzel.
Elimdeki imkanlarla böyle bir proje yapmak istiyorum. Yukardaki devre şeması aklımdaki bir örnek. Elimde şuan böyle bir transformatör mevcut değil.
benim istediğim öyle yüksek voltajlar da değil. Bende şuan 19,4v 3,5 amper sony şarj aletine ait smps bir adaptör mevcut. Sizden ricam LM324 veya LM358 ile yapılabilecek bir devre şeması temin etmek. Projeye başlamadan önce doğru şemayı ve neticede elimde olmayan parçaları doğru sipariş vermek istiyorum. MJ15003 1 adet güç transistörü elimde mevcut. Elimdeki beslemeye de yeter diye düşünüyorum.

Kısa devre koruması olan, hem amper hem voltaj ayarı bulunan, 19.4V ile çalıştırabileceğim bir proje paylaşırsanız sevinirim.

ilginiz için teşekkürler.

Öncelikle çalışmalarınız için sizi tebrik ederim. Gerçekten bilgi paylaştıkça güzel.
Elimdeki imkanlarla böyle bir proje yapmak istiyorum. Yukardaki devre şeması aklımdaki bir örnek. Elimde şuan böyle bir transformatör mevcut değil.
benim istediğim öyle yüksek voltajlar da değil. Bende şuan 19,4v 3,5 amper sony şarj aletine ait smps bir adaptör mevcut. Sizden ricam LM324 veya LM358 ile yapılabilecek bir devre şeması temin etmek. Projeye başlamadan önce doğru şemayı ve neticede elimde olmayan parçaları doğru sipariş vermek istiyorum. MJ15003 1 adet güç transistörü elimde mevcut. Elimdeki beslemeye de yeter diye düşünüyorum.

Kısa devre koruması olan, hem amper hem voltaj ayarı bulunan, 19.4V ile çalıştırabileceğim bir proje paylaşırsanız sevinirim.

ilginiz için teşekkürler.
Merhaba, Bu bölümde verilen tüm devreler çalışmaktadır. En rahat hangisini yapabilirsen devresini kurabilirsin.
yukarıda verdiğim linke de bakabilirsiniz.

Merhaba, Bu bölümde verilen tüm devreler çalışmaktadır. En rahat hangisini yapabilirsen devresini kurabilirsin.
yukarıda verdiğim linke de bakabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat dediğim gibi elimde 19.4v dc şarj adaptörü var. Bu değerlerde giriş voltajı hep transformatörler ile sürülmüş olup dalgalı akım dc akıma dönüştürülmüş. Karşılaştırma LM324 entegresi 7824 ile regüle edilmiştir. Ben şuan bu devrelerin herhangi birini kullanıp giriş voltajına doğrultma diyotları ve kondansatörleri iptal edip direk 19.4v dc bağlasam şemalarda gördüğüm kadarı ile dirençler ve zener diyot referans farkları olacak ve besleme voltaj farkından lm324 entegreside bunlardan etkileyecektir. Beklentim ise direk 19.4v dc bağlayarak bu şemalardan iptal edilecek komponetleri veya direnç zener gibi komponentlerin doğru referanslarının olduğu bir yeni şema çıkartmak. Yardımlarınız için teşekkürler.

1674336116613.png
Devre üzerinde işaretlediklerimi çıkarabilirsin diğerlerinin kalması lazım. 7824 normalde çıkarmasan yine de çalışır sorun çıkarmaz.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 34567
Devre üzerinde işaretlediklerimi çıkarabilirsin diğerlerinin kalması lazım. 7824 normalde çıkarmasan yine de çalışır sorun çıkarmaz.

Eki Görüntüle 34567

Yardımlarınız için teşekkür ederim. 7824 ün çalışması için 24 volttan yüksek dc vermek gerekli. 7824ü de çıkardıktan sonra LM324 de direk bağlantı yapacağım 19.4v dc besleme ile çalışacak. Böyle bir durumda bu entegre karşılaştırma işini diğer dirençlerden aldığı referans değerleri ile işini düzgün yapabilecek mi?

7824 Fix entegresine düşük voltaj uyguladığınızda giren voltaj aynen çıkıştan alınır. Devrenin diğer fonksiyonları çalışır ama bir miktar voltaj kaybı oluşur çıkıştaki gerilim giriş ile aynı olmaz. Devrenin çalışmasına mani değil.

Geri
Yukarı