0-25Volt 0 - 5 Amper Arası Ayarlı Güç Kaynağı Devresi

0-30Volt 0 - 5 Amper Arası Ayarlı Güç Kaynağı Devresi VE çalışmasını gösteren bir video akım korumanın nasıl çalıştığını görebilirsiniz tam kısa devre de çalıştırdım 2003 yılından beri kullanıyorum.
1. Led POWER Lambası
2. Led ortadaki Kısa devre korumanın devreye girip girmediğini göstermek için
3. Led en üstteki ise sigorta atık lambası

upload_2020-5-20_17-41-33-png.30281

En son devreyi resimdeki gibi tasarladım gayet güzel çalışmaktadır
^ amerden 5200 ler çok ısınıyor 12 volta 3 amper çekince neden çok ısınıyor anlamadım

Ne kadar bir zaman geçince ısınma oluyor hemen mi oluyor aynı devreyi bende kurdum bir sorun yok giriş voltajınız nedir bende 26 volt AC bir trafo kullanıyorum. şimdi reçine sürdüm kuruyunca test videosunu foruma eklerim.

Ne kadar bir zaman geçince ısınma oluyor hemen mi oluyor aynı devreyi bende kurdum bir sorun yok giriş voltajınız nedir bende 26 volt AC bir trafo kullanıyorum. şimdi reçine sürdüm kuruyunca test videosunu foruma eklerim.
hemen ısınmaya başlıyor 4 amperde fan kulanmak zorunda kalıyorum
transitörlerim orjinal malesef

hemen ısınmaya başlıyor 4 amperde fan kulanmak zorunda kalıyorum
transitörlerim orjinal malesef
Hemen ısınmaya başlaması bir sorun var demektir yaptığım devrenin testlerinde ısınma 6 yada 7 amper çekerken bile olmuyor. trafonuzun voltajı nedir. Giriş voltajınızın yüksek olması ısınmaya sebep olur fakat yine de hemen olmaz bu tür besleme devreleri linier çalışır giriş voltajının yüksek olması çekilen voltajın düşük olması ısınmaya sebebiyet verir bu sorunu az kayıpla atlatmak için kademeli trafo ve bir giriş voltajını seçen swich kullanılması gerekir. https://uydudoktoru.com/threads/besleme-devreleri-icin-elektronik-voltaj-secme-devresi.32343/ linkte yer alan devre gibi

Resimde gorulen devreyi yapmak istiyrum.isaretli olan kondansator deverlerini ne kullanmaliyim yazarmisiniz...simdiden teşekkürler.
IMG_20210504_211734.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu devrede neden 13 vol zener yönü bü şekilde 7812 nasıl 12 voltu alıyor anlamadım
7812 fix 24 volt üzerinde çalışmaz korumaya geçer kapanır 13 Volt zener ile girişindeki voltaji ortalama 23 volt gibi bir değere düşürüyor bunun yerine 5w 56R direncte bağlayabilirsiniz

c1 c2 100n 100volt c3 1000uf de olabilir
C2 yerine herhangi bir kondansatör takmana gerek yok yerine 5K/2W direnç bağlaya bilirisiniz. C2 yerine bir diyot ta takabilirsiniz. Mesela bir akü şarj ederken aküyü ters takarsanız koruma yapmasını sağlar.
c3 yerine küçük değerli bir kondansatör 100uF gibi takmanızı yeterlidir.
Bu devrenin akım ayarı çok iyi çalışmakta olup 25 volttan fazla vermiyor . 25 volta kadar stabil çalışsan bir devredir.
30 voltta çalışması için devreyi modifiye ediyorum çalışmalarım bitti şimdi kısa devre korumasının modifiyesi kaldı onu da bitirince resimlerini foruma ekleyeceğim.
30 volt ayara kadar stabil çalışmasını sağladım devamı gelecek.

^ amerden 5200 ler çok ısınıyor 12 volta 3 amper çekince neden çok ısınıyor anlamadım
Trafonuz 15 volt olmak zorunda. 15 volt'tan yüksek ise, diyelim ki 24 volt olsun;
24-12=12 volt fazla voltaj var.
3 amper çektiğinizde12x3= 36 watt ısı olarak harcanır.
Transistörler için çok yüksek boyutta soğutucu gerekir. Ama en kısa ve kesin çözüm trafo voltunu 15 ya da 16 volt olarak değiştirmektir.

Elinize sağlık bir birinden güzel devreler. Bana tavsiye edebileceğiniz 0-30V 10A voltaj ve akım sınırlamalı kısa devre korumalı güç kaynağı var mı? kısa devre butonsuz istiyorum iki uç bir birine değdiğin sürece devre korumada çektiğimde güç vermeye devam edebilecek bir şey uzun ömürlü olsun yapmışken tam yapalım :)

Elinize sağlık bir birinden güzel devreler. Bana tavsiye edebileceğiniz 0-30V 10A voltaj ve akım sınırlamalı kısa devre korumalı güç kaynağı var mı? kısa devre butonsuz istiyorum iki uç bir birine değdiğin sürece devre korumada çektiğimde güç vermeye devam edebilecek bir şey uzun ömürlü olsun yapmışken tam yapalım :)
https://uydudoktoru.com/threads/0-50volt-0-10amper-ayarli-guc-kaynagi.32361/ Linkte yer alan devre işinizi görebilir. Trafo kademeli ve önünde voltaj seçme kontrolör kartı olması lazım bu durum da uzun süre kısa devrede sorun çekmezsiniz. Besleme devresi olarak farklı bir devre kullansanız bile trafo kademeli ve birde kontrol kartı olması gereklidir.

Tşk ederim Kademeli trafo kullanmıyorum bunu daha önce gördüm ama kademeli olduğu için yapmamıştım kademesiz bir tane var mı

Kademesiz, 18 voltun üzeri zor.
Örneğin 24 volt olsun. (Zaten 24 voltun üzerinde opamp besleme voltajı gibi sorunlar da ortaya çıkar. Özel trafo sardırmanız gerekir)
24 volt 10 amper akım ve voltaj ayarlı güç kaynağı için;
Büyük soğutucu ve istediğiniz akımı kaldırabilecek transistörlere ilave extra bir transistör (en az 3 transistör) ve fan eklemek gerekiyor. Tabii ki trafo boyutu da büyür. (24x10=240watt)300watt trafo
Bu da büyük kutu demek.
Öncelikle 18 voltun üzeri size lazım olur mu onu düşünmeniz ve planlamanız gerekiyor.

30v yeterli geliyor 2x15v gibi bir trafo işimi görecektir güç transistörleri mecburen olacak ısınmayı önlemek için gerekirse 4 tane bir tane yapmıştım 30v 4a butonlu kısa devre korumalı akım sınırlaması yok diğer evde duruyor o buraya da bir tane yapmayı düşündüm ama düzgün bir şey bulamadım yapmışken tam olsun istedim trafoyu gerekirse sardırırım amfi devreleri testlerinde falan yüksek voltaj ve akıma ihtiyaç duyuyorum kısa devre durumlarında devre voltajı kesip uçlar bırakıldığında devreye girmesi gerek siteyi beğendim inceliyorum devreleri nasıl gözden kaçırmışım böyle bir siteyi anlamış değilim :)

2x15 ac trafo işini görürü 15 volta kadar 15 volt ac kullanacak 15ten sonra 30v ac kullanacak bunun için bir giriş voltajını seçmek için devre lazım olacak web sitemizde zaten mevcuttur.

Hem kısa devre korumalı ve hemde akım ayarlı bir devreye rastlamadım.
Şahsen akım ayarlamalı (5 ampere kadar) Ben iki tane 15 ve 18volt luk yaptım Ama akım ayarlamasını hiç kullanmıyorum. Akım ayarı, akü şarj batarya şarjı gibi işlemlerde kullanılabildiği gibi bazı özel uygulamalarda da kullanılabiliyormuş.
Şunu da ifade edeyim 30 voltta akım ayarlı bir regüle devresinin (maliyeti ve harcayacağınız zaman bakımından) astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

Bir güç kaynağında kısa devre koruması tabii ki olmalı.
Butonsuz olarak kısa devre korumasını otomatik açan kısa devre korumalı projelere ben internete rastladım ama denemedim.

Geri
Yukarı