0-25Volt 0 - 5 Amper Arası Ayarlı Güç Kaynağı Devresi

Şimdi atelyemden çıktım eve,,mutlu olarak zira sorunsuz çalıştı yeni güç kaynağım.. başka bir güç kaynağı devresi ( akım koruma devresi de mevcut ) ..Ben onu ekleyim sayfaya yapmak isteyenler yararlansın ..Oto ampülünü voltaj düşmeksizin yakıyor..Kısa devre ettim kısa devre koruma devresi de sorunsuz çalışıyor.. Marifet hızlı diyotta..Şemasında BA157 verieln diyor 150ns fakat benim Çinden bulduğum diyor 75ns de devreye giriyor.. Koruma süper..
TEK BEĞENMEDİĞİM tarafı çıkış transistorlerinin çok yakın olması..PCB yi yeniden düzenleyerek hazırlayacağım..

dvDpOX.jpg

OTO AMPULUNUN YANAR HALİ..ALT RESİM KISA DEVRE ETME SONRASI YANAN KIRMIZI LED ..
lqplbJ.jpg
projenin mimarı kayseriden ADNAN COŞKUN hocam 10 yıldır kullanrım bu devreyi

Ayarlı olacak , proteus programı üzerinden yapıyorum sizin eklediğinizi yaptım fakat olmadı

Hocam 0.22r 5w direncin üzerindeki tr hangisi
0.22R direnç TR bağlı değil çektiği akımı algılamak için kullanılan bir direnç üzerine akım çektiğinde düşen gerilim esasına göre çalışır. 1R / 3W direnç 6 adet bağlayarak elde edebileceğiniz değer işinizi görecektir.

Hocam tüm malzemeleri birebir kullandım şase kontrollerini ve malzeme sağlamlık kontrollerini yaptım ama her ne hikmettir 6 v çıkış verdi çalıştıramadım
7824 Fix bacağında 30 Volt olması lazım kontrol ediniz. LM 324 sağlam mı? kontrol ediniz güç transistörü bağlantısında sorun yok ise çalışması gerekiyor. Devre çalışan bir devre test edilmiştir.

En son devreyi resimdeki gibi tasarladım gayet güzel çalışmaktadır.

Son düzenleme:
Potansiyometre takılı iken entegrenin 12 nolu bacağına potu sağa sola çevirdiğinizde bir tarafta voltaj düşecek bir tarafta yükselecek önce kontrol ediniz. Potansiyo metreye 10 OHM direnç bağlı sabit bir referans voltajı gelecek bu voltaj potun bacağına geliyor mu? kontrol ediniz. 13 nolu bacağa bağlı trimpot çıkış voltaj değerini maksimum ayarı içindir pot ayarını orta konuma getirip deneyiniz.

post-174460-0-26037700-1396645677.gif
devre şeması
1603859187843.png
pcb

PCB ekte yeralmaktadır.

Eklentiler

• lm324 pcb.rar
    97,1 KB · Görüntüleme: 116
Son düzenleme:
1609622626829.png
Merhaba arkadaşlar yeni çizim ve ilaveler devre DC adaptörler ile kullanılabilir . Eğer 24 volt DC metal kasa hazır adaptörleri kullanmak isterseniz LM7824 kullanmanıza gerek yoktur bu durumda entegreye enerji vermek için jamper kullanmanız gerekecek devreye bir adet ilave yaptım.

4K7 trimpot ise çıkış voltajının maksimum ayarını yapmak için kullanılmaktadır. Volt ayarı yapılan potansiyometreyi sonuna kadar açıp tirimpot ile maksimum çıkış voltajını ayarlayınız.

güç transistörü 4 adet montaj yaparak (muhakkak soğutucuya bağlanmaları gerekir) devreden çekilen akımı yükseltmiş olduk.

0.47R 10W yerine 25W soğutucuya montaj yapılan dirençlerden kullanmanızı tavsiye ederim.

BC338 Transistörün bacağından şaseye giden 18K direnç sınırlama direnci olup çıkıştan istediğiniz maksimum voltajı alamıyorsanız değerini yükseltiniz örnek olarak 33K gibi....

Eklentiler

• 1609622668081.png
    1609622668081.png
    295,9 KB · Görüntüleme: 312
Son düzenleme:
Geri
Yukarı