0-30Volt 0 - 5 Amper Arası Ayarlı Güç Kaynağı Devresi

hayalci

Üye
Kayıtlı Üye
Hem kısa devre korumalı ve hemde akım ayarlı bir devreye rastlamadım.
Şahsen akım ayarlamalı (5 ampere kadar) Ben iki tane 15 ve 18volt luk yaptım Ama akım ayarlamasını hiç kullanmıyorum. Akım ayarı, akü şarj batarya şarjı gibi işlemlerde kullanılabildiği gibi bazı özel uygulamalarda da kullanılabiliyormuş.
Şunu da ifade edeyim 30 voltta akım ayarlı bir regüle devresinin (maliyeti ve harcayacağınız zaman bakımından) astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

Bir güç kaynağında kısa devre koruması tabii ki olmalı.
Butonsuz olarak kısa devre korumasını otomatik açan kısa devre korumalı projelere ben internete rastladım ama denemedim.
zaten akü ve bazı özel durumlardan dolayı akım sınırlaması istiyorum butonsuz olarak var olan var role kullanılanları da var birinde akım sınırlama var birinde yok birinde birşey varsa birinde yok oluyor :) yapmışken düzgün birşey olsun istedim bir kere para harcanır sürekli değil bir tane devre bulmuştum çalışıyor dendi yaptım çalışmadı meğerse sorun varmış devrede
 

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Hem akım sınırlama hem de kısa devre koruması olan devre yapılabilir bu zor değil akım ayarı yapan bir devreye role ekleyerek kısa devre koruma yapılabilir yada tristörde eklenerek olabilir. Ama serviste benim hiç işime yaramayan bir besleme olmuş olur en iyisi akım ayarlı bir cihazdır çok faydaları da vardır. Uzun süre kısa devrede kalmayacaksa 5 adet transistör işinizi görecektir. Yada role ile voltajını kendin seçeceğin bir devre yapacaksın yüksek akım genelde 15 volta kadar lazım oluyor sonrası için bence gerekmez 2x15 volt trafonun 2 çıkısını paralel yaparak 15 volta kadar yüksek amper elde edilebilir.
 

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör

TRON

Üye
Kayıtlı Üye
Bu linkteki devreyi ben yaptım ve kullanıyorum zaten. 0-18volt ve 0-5 amper akım ayarlı olarak. Yalnız çıkışı 2 adet 2n3771 ile güçlendirdim.
 

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bu linkteki devreyi ben yaptım ve kullanıyorum zaten. 0-18volt ve 0-5 amper akım ayarlı olarak. Yalnız çıkışı 2 adet 2n3771 ile güçlendirdim.
2 adet 2n3771 iyi fikir bende de 2x15volt ac 300W gücünde trafo var 4 adet orjinal 2n3055 ve 2 adet 2sc 5200 ile kullanıyorum. 10 Amper ve hatta daha fazlasını bile alabiliyorum akım sınırlaması devreye girmemesi için sonuna kadar açıyorum oto amfisi test ederken kullanıyorum. 25Volta kadar stabil çalışmaktadır. Yeni bir tasarım daha yapıp 2x15 volt dc yapıp akım yükselteceğim oto amfileri için daha iyi sonuç verecektir.
 
Yukarı