0-30V 5A KISA DEVRE KORUMALI AYARLI GUC KAYNAGI

My Electronics LAB

Gold Member
LM 317 ile yapılan 0-30V arasında ayar yapan kısa devre koruması güzel çalışan ve ac trafonun gücüne bağlı olarak, 5A alabileceğiniz bir güç kaynağıdır. Tarafımdan bu devre yeniden çizilip test edilmiştir. Ev kullanıcısından öğrencisine veya ufak atölyesi olanlar için çok kullanışlı bir devre. Ayrıca düşük maliyetli olması açısından tercih edilebilir. TIP3055 yerine TIP142 kullandım aynı sonucu aldım. BC 308 yerine BD140 da kullanabilirsiniz, hiç fark yok. Sadece 4,7K direnci, yüksek voltajda ısınma olduğu için watlı olması gerekiyor. 1,2K yerine 1K kullandım, güzel sonuç elde ettim. Dijital volt ampermetrenizi bağlayabilmeniz için yerini de yaptım, gerekli klemenslere bağlayabilirsiniz. Harika bir devre kesinlikle öneririm... Ben transformatör olarak 48W gücünde AC 27 volt veren bir trafo kullandım. Sonuç mükemmel... Ayrıca bu devre e-ticaret sitelerinde satılmaktadır. Bu devreyi yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin...

Gerekli dosyalar ekte mevcuttur..

GÜÇ KAYNAĞI.JPG

Eklentiler

• LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (1).jpg
    LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (1).jpg
    83,3 KB · Görüntüleme: 354
  • LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (2).jpg
    LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (2).jpg
    98 KB · Görüntüleme: 186
  • LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (3).jpg
    LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (3).jpg
    92,7 KB · Görüntüleme: 160
  • LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (4).jpg
    LM317 kısa devre korumalı ayarlı güç kaynağı (4).jpg
    65,6 KB · Görüntüleme: 165
  • GÜÇ KAYNAGI LAY.rar
    26,9 KB · Görüntüleme: 200
Son düzenleme:
Yukarıda ki LM317 li devreyi, trafosu yanmış devresi arızalı olan bir kutuya göre tasarladım. Yeni trafo taktım ve devreyi kutuya sığacak şekilde yeniden çizdim. Transistörlere soğutucu bağladım. İki adet de 4X4cm 12volt fan taktım. Sonuç çok güzel....

LM317 devrsi-2 (3).JPG

Eklentiler

• LM317 devrsi-2 (1).JPG
    LM317 devrsi-2 (1).JPG
    576,9 KB · Görüntüleme: 230
  • LM317 Ayarlı güç kaynağı-2.JPG
    LM317 Ayarlı güç kaynağı-2.JPG
    1,6 MB · Görüntüleme: 218
  • LM317 devrsi-2 (2).JPG
    LM317 devrsi-2 (2).JPG
    1,8 MB · Görüntüleme: 181
  • LM317 devrsi-2 (4).JPG
    LM317 devrsi-2 (4).JPG
    1,6 MB · Görüntüleme: 128
  • bozuk trafo ve devresi.JPG
    bozuk trafo ve devresi.JPG
    910,7 KB · Görüntüleme: 112
  • son hali.jpg
    son hali.jpg
    86,2 KB · Görüntüleme: 232
Son düzenleme:
Ellerinize sağlık çok güzel bir devre...Sade bir şema olsaydı çok güzel olurdu. Bu devreyi 10 amper yapmak mümkün mü eğer mümkünse en basit ve sorunsuz nasıl yapabilirim.

Ellerinize sağlık çok güzel bir devre...Sade bir şema olsaydı çok güzel olurdu. Bu devreyi 10 amper yapmak mümkün mü eğer mümkünse en basit ve sorunsuz nasıl yapabilirim.
Şemaya gerek yok. .Lay dosya PCB üzerinde her şey anlaşılır.
10 Amper mümkün.

10-12A trafo trafo, 2 - 3 ad TIP3055 ilave edilecek. Transistör başına 1 Ohm 2 şer wattlık Beyz dirençlerini takın. 2200 Uf kondansatör 4700-6800 Uf yükseltin
İstenilen gücü elde edersiniz..

Elimde mje3055n tipi transistör var bunları kullanmak istiyorum ve balans olarak 5watt 100R mevcut. Bunları bu sistem için kullana bilir miyim tip3055 yerine. Teşekkürler.

MJE3055 kullanacaksanız, kollektör akımı yeterli gelmeyeceğinden, transistör adedini artırmanız lazım.
Veri bilgilerini inceleyin.
Direnç için devre tasarımına sadık kalın veya uygun olan küçük tolerans farklılıkları olan malzemeleri kullanın.
1 Ohm kullanılan yerdeki dirence 100 Ohm takarsanız devreden, beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Kullanacak olduğum transistör toplamında 4 adet paralel olacak şeklinde bağlantı kurmayı düşünüyorum. Taş direnç elimde dediğim gibi 100r olarak var. Biraz devre dışına çıkıp nasıl bir sonuç alacağım onu merak ediyorum, verim ne kadar olacak. Ayrıca taş direnç yerine 2 wattlık bir direnç ne kadar iş görür deneyip görmek lazım. Sonuç olarak MJE3055 konusunda biraz kararsızım.

mje3055 10 amper katalog değeri var kullanabilirsin ama 10 amper vermez. 100ohm direnç çok büyük olur akım fazla geçmez diğer transistörlere yük biner.

mje3055 10 amper katalog değeri var kullanabilirsin ama 10 amper vermez. 100ohm direnç çok büyük olur akım fazla geçmez diğer transistörlere yük biner.
Dolayısıyla bu proje şuanlık geri plan da kalır benim için. Bu mje3055 transistörlerin LM723 entegre ile sürebilirsem gayet güzel olacağını düşünüyorum. Bakalım ya nasip.

LM 317 ile yapılan 0-30V arasında ayar yapan kısa devre koruması güzel çalışan ve ac trafonun gücüne bağlı olarak, 5A alabileceğiniz bir güç kaynağıdır. Tarafımdan bu devre yeniden çizilip test edilmiştir. Ev kullanıcısından öğrencisine veya ufak atölyesi olanlar için çok kullanışlı bir devre. Ayrıca düşük maliyetli olması açısından tercih edilebilir. TIP3055 yerine TIP142 kullandım aynı sonucu aldım. BC 308 yerine BD140 da kullanabilirsiniz, hiç fark yok. Sadece 4,7K direnci, yüksek voltajda ısınma olduğu için watlı olması gerekiyor. 1,2K yerine 1K kullandım, güzel sonuç elde ettim. Dijital volt ampermetrenizi bağlayabilmeniz için yerini de yaptım, gerekli klemenslere bağlayabilirsiniz. Harika bir devre kesinlikle öneririm... Ben transformatör olarak 48W gücünde AC 27 volt veren bir trafo kullandım. Sonuç mükemmel... Ayrıca bu devre e-ticaret sitelerinde satılmaktadır. Bu devreyi yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin...

Gerekli dosyalar ekte mevcuttur..

Eki Görüntüle 34634
Bu devre üzerinde ki 1R dirençler yerine 0R uygun olur mu burada ki mantık nedir. Açıkcası elimde 1R direnç kalmadığı için 1K iş görür mü bilemedim veya yerine başka uygun bir olarak ne bağlayabilirim.

1R direnç yerine 1K bağlarsanız çıkışta 0-30v ayar isteğiniz olmaz. devreyi tam incelemedim fakat bu çalışma prensibine göre değişir. Mesela ya 0-20v yada 10-30v alırsınız.1R 1 ohm 1K 1000 ohm demektir. Yerine ne bağlayalım derseniz 1R yoksa mesela 2,2R daha çok bulunan bir dirençtir bağlanabilir. Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.

1R direnç yerine 1K bağlarsanız çıkışta 0-30v ayar isteğiniz olmaz. devreyi tam incelemedim fakat bu çalışma prensibine göre değişir. Mesela ya 0-20v yada 10-30v alırsınız.1R 1 ohm 1K 1000 ohm demektir. Yerine ne bağlayalım derseniz 1R yoksa mesela 2,2R daha çok bulunan bir dirençtir bağlanabilir. Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.
0 ohm olarak bağladım devreyi çalıştırdım ancak resimde belirttiğim yerlerden 30volt alıyorum. Normal + ve - çıkışdan voltaj vermiyor. Lakin işaretli yerden voltaj alınca pot üzerinden bile oynaya biliyorum. Ama garip bir olay var anlamadım bende.

Eklentiler

• IMG_20230520_114723.jpg
    IMG_20230520_114723.jpg
    641,7 KB · Görüntüleme: 236
Ampermetre yazan yere ampermetre bağlamadıysan sorun yok. ampermetre bağlarsan devredeki yerinden alırsın. Sorun yok bu şekilde kullanabilirsin.

Sayın bilgin Ampermetre klemensine ampermetre bağlamayacaksan kısa devre yap o şekilde kullan.

Geri
Yukarı