0-30V 50A Ayarlı Kısa Devre korumalı Güç Kanağı Devresi

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
uydudoktoru_19_3.jpg

Arkadaşlar size 0-30V 50A Kısa Devre Korumalı bir devre sunuyorum. Bu devrenin dizaynı tamamen kendime ait olup yıllardan beri kullandığım güç kaynağımdır.

Devreye doğrultma katını eklemedim. Devre kısa devre yaptığında otomatik olrak kendini kapatır ve led yanar. B Butonuma basana denk kapalı kalır, butona basınca devre açılır ve led söner.

Devrede bulunan 0.2R 20W'lık direncin yerine 0.100mm telden 5mm'lik yarıçap üzerine 30 sipirlik bir bobin sarabilirsiniz. Bu bobindeki tel sipirinin azlığı vaya çoklu ile, devrenin kısa devre hassaslığını ayarlıyabilirsiniz. Tel az sarılmış ise düşük voltajda devre kendini kapatmaz. Çok sarılı ise en ufak harekette devre kendini kapatır, bunu iyi ayarlamanız gerekmedir. Size başarılar dilerim....Alıntıdır.

Son düzenleme:
abi devreyi yaptım gercekten cok güzel stabil calısıyor yalnız 470 ohm olanı 100 ohm taktım 3 tane 2sc 5200 kullandım guc transistoru olarak 55 watlık lamba da bile transistorler cok ısınıyor birde gerilim 12 ayarlıyom lambayı baglayınca 10 volta dusuyor onunla ugrasıyorum

abi devreyi yaptım gercekten cok güzel stabil calısıyor yalnız 470 ohm olanı 100 ohm taktım 3 tane 2sc 5200 kullandım guc transistoru olarak 55 watlık lamba da bile transistorler cok ısınıyor birde gerilim 12 ayarlıyom lambayı baglayınca 10 volta dusuyor onunla ugrasıyorum

Kaç amper trafo kullanıyorsunuz ve lamba kaç amper çekiyor bunlara bir bakmak lazım devreden kaynaklı olmayabilir.

Geri
Yukarı