0-30 VDC - 0-3A Akım kontrollü Stabilize Güç kaynağı Devreleri

upload_2020-5-12_12-13-11.png

Paylaştığım gerber dosyasını Sprint-Layout 6.0 programı yada başka bir gerber görüntüleme programı ile açarsanız eklediğim resmi göreceksiniz. Malzeme yerleşimi resimden bakabilirsiniz.

yeniyim bu programlarda.sizin onerdiginiz programi kurdum ancak gerber dosyasini dcmiyor sadece lay uzantili olanlari aciyor andan yoruyorum sizi.tesekkur ederim yardimlariniz icin.
gerber dosyalarını açması için import etmeniz lazım.

upload_2020-5-13_10-4-29.png

youtube de açıklama bulabilirsiniz.

Kullandım güzel çalıştı ve çok güçlü bir transistördür.
700volt 12Amper çalışma gücüne sahip

Test edip kullandım sıra kutuya geldi

İyi gunler bn bu devreyi yaptim ancak çalişmiyor..voltaj cikisindan 150mv gorunuyor. Ayar potuyla onu degistrebiliyorum ancak V ve A potlari hicbir sekilde işlem yapmiyor.trafo fisini cektigimde led biranlik yanip sonuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Q1 transistörüne gelen bir adet 1n4148 olması lazım kontrol et birde sürücü transistörü kontrol et devre çalışan bir devre şemasını kontrol ediniz bir eksiklik olabilir.

Sizin dediginiz diyottanmis sorun...cok cok guzel calisiyor..trafom 24v 1a ama ben 1.5a cok rahat alaniliyorum.isinmada olmuyor....size cok teşekkür ederim bana cok yardimci oldunuz.

Rica ederim daha sonra trafoyu değiştirerek gücü artırabilirsiniz. İyi günlerde kullanın.

Rica ederim daha sonra trafoyu değiştirerek gücü artırabilirsiniz. İyi günlerde kullanın.
pcb üzerindeki iyi akşamlar.trafoyu değiştirdim 12v ayarlayıp yük bağladığım zaman 11v 3.5 a alabiliyorum..
3055 göz ardı edebilecek kadar ısınırken pcb uzerindeki 2219 ve 5w taş direnç baya bir ısınıyor. bu ısınma için ne yapabilirim..taş dirence aynı degerde paralel bir direnc bağlasam direç üstündeki ısı azalırmı çalışmayı olumsuz etkilr mi.

pcb üzerindeki iyi akşamlar.trafoyu değiştirdim 12v ayarlayıp yük bağladığım zaman 11v 3.5 a alabiliyorum..
3055 göz ardı edebilecek kadar ısınırken pcb uzerindeki 2219 ve 5w taş direnç baya bir ısınıyor. bu ısınma için ne yapabilirim..taş dirence aynı degerde paralel bir direnc bağlasam direç üstündeki ısı azalırmı çalışmayı olumsuz etkilr mi.

Taş direnç fazla etkilemez fakat 25w soğutucuya bağlanan tipleri var yüksek akım devamlı geçerken ısı zaten olacaktır. Watı yüksek aynı değerde değiştirirsen daha iyi olur. giriş voltajı ne kadar artar ise ısınma o kadar artar 2n3055 sayınızı yükseltmeni öneririm soğutucuya fanda bağlayabilirsin.

Yada kademeli bir trafo kullanmak daha mantıklı olacaktır otomatik olarak voltaj bölgesini role ile seçerek daha az ısı ve daha yüksek performans elde edebilirsiniz. Bu konu ile alakalı forumda devreler mevcuttur.

2 adet 3055 kullanıyorum.sizin kutulama yaptıgınız devredeki gibi yaptım.bu 3055 leri metal kasalı tiple değiştreyim mi.

2 adet 3055 kullanıyorum.sizin kutulama yaptıgınız devredeki gibi yaptım.bu 3055 leri metal kasalı tiple değiştreyim mi.
Benim kullandıklarım 2n3055 değil ki J13009 TO-3P kullandım uygun b,r soğutucu ve soğutma ile güzel iş yapıyor yanlış hatırlamıyorsam 25 Amper olması lazım.

12v a ayarladigimda peltier bagliyorum voltaj dususu olmadan 3 a alabiliyorum buarada isinma hic olmuyor...12v luk bir isitici bagladigimda voltaj 9v a dusuyor akim 5.5a olarak gosteriyor...

12v a ayarladigimda peltier bagliyorum voltaj dususu olmadan 3 a alabiliyorum buarada isinma hic olmuyor...12v luk bir isitici bagladigimda voltaj 9v a dusuyor akim 5.5a olarak gosteriyor...
Benim kullandıklarım 2n3055 değil ki J13009 TO-3P kullandım uygun b,r soğutucu ve soğutma ile güzel iş yapıyor yanlış hatırlamıyorsam 25 Amper olması lazım.
İyi gunler....dewrenin plaketini degistirdim...yuke bagladigimda cit die bir ses geldi. V potundan 1.4v ile 4.4 v arasinda degisim yapiyor yapiyor..

Geri
Yukarı