PC fan controler

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
PC fan controler 4
Ondřej Kuneš mi zaslal další zapojení regulátoru pro ventilátor. Zapojení jsem vyzkoušel na nepájivém kontaktním poli a při té příležitosti jsem také hrubě změřil závislost regulátoru na teplotě. Je-li termistor studený, je vybíjecí tranzistor na vývodu 7 IO sice otevřený, avšak termistor má tak velký odpor, že se na vývodech 2 a 6 nezmenší napětí pod 1/3 Ucc, obvod se nerozkmitá a tranzistor je zcela uzavřen. Po zahřátí se odpor termistoru zmenší a obvod se rozkmitá. Impulsy jsou však zpočátku příliš úzké a ventilátor se neroztočí. Při dalším zahřívání termistoru se impulsy prodlužují a ventilátor se roztočí tím rychleji, čím je teplota vyšší. Vyzkoušel jsem obvod NE555 a CMOS verzi GLC555. Pro měření v uvedené v tabulce jsem termistor nahradil trimrem.

fan4sch.gif


devamı ekte yer almaktadır.
 

Eklentiler

  • Regulátor otáček ventilátoru 4.zip
    13,2 KB · Görüntüleme: 4
PC fan controler 3
Zapojení tohoto regulátoru mi poslal Ondřej Kuneš. Regulátor našel v jednom značkovém počítačovém zdroji a podle tohoto vzoru jej již 5x postavil. Termistor NTC je třeba umístit do tepelného kontaktu s chladičem. Je-li studený, má velký odpor a tranzistor T1 je otevřen. Na jeho kolektoru je malé napětí, tranzistor T2 je přivřen a ventilátorem teče jen malý proud. Podle nastavení se buď netočí vůbec, nebo jen pomalu. Po zahřátí termistoru se jeho odpor zmenší, tranzistor T1 se uzavře a T2 otevře. Odpor rezistorů je volen tak, aby v tomto případě byl tranzistor T2 zcela otevřen a byl na něm jen minimální úbytek napětí. V praxi je přechod plynulý – otáčky ventilátoru se při zvyšující teplotě postupně zvětšují. Optimální funkce regulátoru se nastaví trimrem.

daffyx-s.gif


Obr. 1. Zapojení regulátoru ventilátoru
Fig. 1. PC fan controler

Napájecí proud běžných ventilátorů je asi 100 mA a tranzistor T2, který má povolenu maximální ztrátu 800 mW bude při snížených otáčkách hřát. Doporučuji jej buď umístit tak, aby jej ventilátor ofukoval, nebo použít výkonnější typ. Proudové zesílení tranzistoru T2 by mělo být větší než 100, při menším zesílení se tranzistor nemůže zcela otevřít. Tranzistor T1 byl v originále také BC337, podle mého soudu vyhoví jakýkoli tranzistor BC... nebo KC....
 
PC fan controler (2)
Som dlhotrvajúci užívateľ počítačov a od toho času, čo som počítač začal používať aj na počúvanie hudby, mi začal vadiť jeho hluk. Najväčší šum hneď po CD-mechanike a harddisku robí ventilátor zdroja. Ventilátor procesora býva obvykle tichý - i keď výnimka potvrdzuje pravidlo - ale zato sa dá ľahko vyčistiť, prípadne vymeniť. Na skriniach so zdrojom AT je iba málokedy použitý regulátor otáčok ventilátora - boli použité iba pri drahých značkových skriniach. Teraz je skôr problém nájsť skriňu ATX, ktorá regulátor otáčok nemá - iba pri tých najlacnejších nebývajú. Žiaľ, obvykle ani predajcovia nevedia, ktoré skrine reguláciu majú. Teraz už mám skriňu ATX s reguláciou otáčok, ale mal som niekoľko skríň klasických a do každej som urobil nejaký regulátor. O ten posledný by som sa chcel podeliť s ostatnými. Videl som niekoľko zapojení regulátorov, všetky mali spoločné to, že neboli dostatočne jednoduché. Jednoduchý regulátor vyžaduje zdroj referenčného napätia, rozdielový zosilňovač a koncový stupeň. Dá sa to aj poskladať z jednotlivých súčiastok, ale existujú obvody, ktoré to všetko obsahujú. Možno si niektorí spomenú na univerzálny regulátor TESLA MAA723 (CN), ktorý vyrábajú rôzni výrobcovia pod podobným označením (µA723...).

rvf-sch.gif


Obr. 1. Regulátor otáčok ventilátora PC
Figure 1. PC fan controler

Popis zapojenia
Schéma je veľmi jednoduchá, plošný spoj je len na kúsku univerzálnej dosky. Regulátor je v prevedení DIL, oproti kovovému puzdru má väčší stratový výkon. R2 je vo funkcii nadprúdovej ochrany. Snímač tepla je ľubovoľný, najvhodnejší je v celoplastovom puzdre. Ak bude použitý taký, ktorého odpor s teplotou rastie, musí byť umiestnený v hornej časti mostíka (vymeniť vzájomne R3 a R6). Trimer R5 je lepšie použiť viacotáčkový. Dôležité je zabezpečiť, aby sa ventilátor zdroja vždy točil, musí prevetrávať zdroj a zároveň aj skriňu počítača. Je to vybavené rezistorom R1, paralelne pripojeným k regulátoru. Tým sa zároveň regulátor odľahčí, pretože jeho maximálny prúd je iba 150 mA. Väčšinou v zdrojoch býva ventilátor 12 V/2 až 2,3 W a jeho rozbehové napätie je medzi 5 až 7 V. R1 treba vybrať podľa použitého ventilátora.

Stavba
Montáž je komplikovaná blízkou prítomnosťou pomerne vysokého jednosmerného napätia (320 V) – preto odporúčam veľkú opatrnosť. Pôvodný kábel z konektoru na zdroji je potrebné rozpojiť a priviesť na dosku regulátora. Prívody k termistoru je dôležité prekryť silikónovou bužírkou, možné medzery zaliať silikónom. Vlastný snímač je dobré prichytiť pevnou silikónovou hadičkou na rebro chladiča výkonového prvku tak, aby bol v prúde chladiaceho vzduchu (ešte lepšia je zmršťovacia bužírka – je pevnejšia ako silikónová). Odpor rezistoru R1 je dobré zistiť na stole pomocou nezávislého zdroja, polohu trimra R5 až po zmontovaní - predbežne stačí aj na stole.

Zoznam súčiastok
R1 82 Ohm/0,5 W
R2 4,7 Ohm
R3, R4, R7 1 kOhm
R5 1 kOhm, trimer 25otáčkový
R6 KTY81-121, tepelný snímač
C1 100 nF
C2 100 pF
IO MAA723CN (L146, µA723)
 
Geri
Yukarı