İyi Bir CV Yazmanın Yolları

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
cv-3.JPG

Latince’de "Hayatın akışı" anlamına gelen Curriculum vitae’nin kısaltılmış hali olan cv, günümüzde iş arayanların sık sık karşılaştıkları bir sözcük oldu. dilerseniz cv yazımı hakkında bilmemiz gerekenlerden biraz söz edelim.
BunlarıYapın:

• cv’nizi görsel açıdan zengin tutun. yalnızca sizin bu cv’yi beğenmeniz önemli değil; başkalarına da bu konuda danışın; örnekler üzerinde çalışın.
  • CV’nizde mutlaka bulunması gereken kısımları ekleyin. bunlar: iletişim bilgileriniz, eğitim ve deneyimleriniz, güçlü olduğunuz yanlarınız, ödülleriniz, araştırmalarınız, yayınlarınız, sunumlarınız, iş deneyimleri, gönüllü olarak yaptığınız işler, yetenekleriniz (bilgisayar, dil, vs.) referanslar (istek üzerine verebileceğinizi belirtin)
  • yazım ve imlâ hatalarınızı mutlaka kontrol edin.
  • Metninizi formatlarken eğik, kalın biçimlendirme stillerini, maddeleme özelliklerini gerektiğinde kullanın. Yazılı kağıt olarak gönderecekseniz beyaz ve yakın tonlarda bir kağıt kullanmakta fayda var.
Bunları Yapmayın:

• tümünü ilk seferde kendiniz yapmaya kalkmayın. bu konuda deneyimli insanlardan yardım isteyin.
  • cv’nizin uzunluğu konusunda endişe etmeyin. önemli olan profesyonelce yazılmış ve önemli bilgilerinizi içeriyor olmasıdır.
  • etnik kimliğiniz, siyasal görüşünüz, dini tercihiniz, hobileriniz, medeni durumunuz, cinsel tercihiniz, doğum yeriniz, boy, kilo ve sağlık durumu gibi bilgilerinizi eklemeyin. bunlar gerekli değildir.
  • araştırma ve öğretim konusunda yaptıklarınızı uzun uzadıya yazıp cv’nizi şişirmeyin. bunları özet olarak geçebilirsiniz.
  • mizahi unurlar eklemeyin. cv’niz espirili ya da şirin olduğunuzu gösterebileceğiniz bir yer değildir.

Geri
Yukarı