Google Android Hakkında Genel Bilgi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bugünlerde hepimizin duymaya alıştığı bir kelime Android fakat ülkemizde henüz yaygınlaşmayan bir teknoloji.Zamanla ülkemizde de yaygınlaşacağına inanılan bir yenilik.Peki nedir bu Android?

2007 yılında Google 30′dan fazla yazılım ve donanım şirketiyle toplanıp açık kaynak kodlu bir işletim sistemi oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.Herkesin özgürce kullanabileceği bir işletim sistemi Android.

Asıl amaç cep telefonlarını en az bilgisayarlar kadar kullanışlı ve internet konusunda yetenekli yapabilmek.Halen satışta olan android işletim sistemi yüklü mobil cihazların yüksek teknolojiye sahip olmaları ve işletim sistemleri kullanıcı tarafından değiştirilebilir olması önemli özelliklerinden.

Microsoft Mobile işletim sistemine alternatif olarak çıkarılmış olduğu için cihaz üreticilerini ikilemde bırakan proje daha sonra kesin kararlar alınarak T-Mobile ve Tayvanlı üretici HTC tarafından ilk Android işletim sistemine sahip telefon üretildi.

Yeni teknolojilerin ve rahatlıkla uygulanabildiği işletim sistemi; dokunmatik ekranlarla uyumlu olarak çalışmaktadır.Bu işletim sistemi yazılımcılar ve donanımcılar için de büyük rahatlık sağlayacak.Zira yazılımcılar istedikleri cihazı alıp ona göre istedikleri programı yazabilecek, donanımcılar ise işletim sistemine uygun cihazı rahatlıkla üretebilecek.

Geri
Yukarı