Android Telefonun Dahili Hafızasını Arttırmak (SD Kart Kullanarak)

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Android telefonların bir güzel özelliği de piyasadaki birkaç model hariç tüm telefonlarda SD kart (bu yazıda her SD kart dediğimde aklınıza micro SD kart gelsin lütfen) desteğinin bulunmasıdır. Bu önemli avantajdan yararlanarak dahili hafızası düşük olan eski telefonunuz ile yaşadığınız sıkıntıları ortadan kaldırabilirsiniz.
Biliyorum. Bu yazıyı okuduğunuza göre şimdiye kadar telefonunuzun dahili hafızasının düşüklüğünden dolayı az çile çekmediniz. Artık bu sıkıntılar bitiyor!
Not: Bu yazı, Samsung Galaxy Ace S5830 Android telefon baz alınarak kaleme alınmıştır. Diğer marka ve model telefonlar için de uygulanabilir.
Her zamanki gibi gerek yazıyı hazırlama aşamasında gerekse de yazıyı yayına almadan önce her işlemi tek tek uygulayarak olası hatalara karşı kendi kontrollerimi yaptım. Herşey sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Acele etmeyin. Önce hiçbir işlem yapmadan, anlamaya çalışarak yazıyı okuyun sadece. Daha sonra telefonunuzu elinize alın ve ikinci defa satır satır okuyarak işlemleri telefonunuzda uygulayın. Böylelikle önce hangi yöntemi uygulayacağınıza da karar vermiş olursunuz. İşlemlere sakın hemen başlamayın.
Yasal olarak ben yine de burada anlattıklarımdan dolayı başınıza gelebileceklerden sadece kendinizin sorumlu olduğunu, benim sorumlu tutulamayacağımı belirtmek isterim (Korkutmak için yazmıyorum ama bazıları gerçekten nasıl beceriyor bilmiyorum ama yarım yamalak okuyarak bir şeyler yapıyor ve telefonlarını bozuyor. Sonra al başına belayı).
Genel mantığı çok basit şekilde özetlemek gerekirse: SD kartınızda 2 bölüm (partition) oluşturuyorsunuz. Bunlardan birisi FAT32 (Windows’un tanıdığı), diğeri de EXT3 veya EXT4 dediğimiz ve Linux’in yani Android’in tanıdığı dosya sistemidir. EXT4 olarak bölümlediğimiz dosya sistemini telefona dahili hafıza olarak tanıtabiliyoruz. Böylelikle telefonun dahili hafızası artmış oluyor. Gözlerinizin parladığını görebiliyorum! :)
Bir örnek ile açıklarsam daha rahat anlaşılacak sanırım:
Telefonunuzun 2GB’lık bir SD kartı olsun (satın alırken verdikleri kart). Normalde bu kartın gerçek kapasitesi 1.84 GB’tır ve telefonunuzu bilgisayara (örneğin Windows) bağladığınızda, SD kart hafızasının 1.84 GB olduğunu görürsünüz.
SD kartın 500 MB’lık bölümünü EXT4, geri kalan 1.34 GB’lık bölümünü de FAT veya FAT32 olarak bölerseniz, telefonunuzun dahili hafızasını 500 MB arttırmış olursunuz. Daha fazla arttırmanıza hiç gerek yok. 500 MB yeterli olacaktır. Hafıza kartınız 2 GB’tan daha büyükse, nasılsa bol bol yeriniz var, EXT4 olan bölümü 1 GB da yapabilirsiniz.
Bu işlemleri yapmadan önce önemli bir konunun altını çizmek isterim: “SD kart hızı”
Telefonunuzu donmalar/gecikmeler olmadan, ilk günkü gibi hızlı bir şekilde kullanmak istiyorsanız SD kartınızın “class 10″ olmasına dikkat edin.
Nedir bu “Class” dedikleri?
Çok hızlıca değinmek gerekirse;
Class, bir SD kartın hızını gösterir.
Class 2, class 4, class 6, class 8, class 10 şeklinde farklı okuma/yazma hızlarına sahip SD kartlar mevcut.
Class 2 SD kartların yazma hızı saniyede 2 MB iken
Class 4 SD kartların yazma hızı saniyede 4 MB,
Class 6 SD kartların yazma hızı saniyede 6 MB,
Class 8 SD kartların yazma hızı saniyede 8 MB,
Class 10 SD kartların yazma hızı saniyede 10 MB’tır.
Gördüğünüz gibi class 10 SD kart, class 2 SD karttan 5 kat hızlıdır. Bu da telefonunuzu kullanırken belirgin performans avantajı sağlar.
SD kartınızı telefonunuza dahili hafıza olarak tanıtacaksanız, class 10 SD kart kullanmanızı şiddetle öneriyorum.

Ön Koşullar:
Telefonunuzun dahili hafızasını SD kart kullanarak arttırabilmek için root edilmiş bir telefon kullanıyor olmanız gerekmektedir.
1. Telefonunuzu kapatın.
2. SD kartınızı telefonunuzdan çıkarın.
3. SD kartınızı adaptörüne takıp laptop’ınıza veya bilgisayarınızın kart okuyucusuna yerleştirin.
4. Her ihtimale karşı SD kartınızın yedeğini mutlaka alın.
5. Bilgisayar’da SD kart’a sağ klik yapıp “Biçimlendir…” seçeneğine tıklayın.
6. Karşınıza gelen ekranda dosya sisteminin FAT32 olarak seçili olduğundan emin olun ve Başlat’a tıklayın.
7. UYARI yazısı gelecek. Tamam’a tıklayın.
8. “Biçimlendirme tamamlandı” uyarısı görünecek. “Tamam” deyin.
Gerekli hazırlıkları yaptığımıza göre artık Partition (Bölme) işlemine geçebiliriz.

2 yöntemden bahsedeceğim. Bunlardan önce en kolay olanını inceleyelim.

Bu yöntemin avantajları:
Herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan, çok hızlı ve kolay bir şekilde partisyon yapabilirsiniz.
Bu yöntemin dezavantajları:
Seçenekleriniz sınırlıdır.
Yorum: 2. yönteme bir göz gezdirin. Karışık gelmediyse 2. yöntemi kullanmanızı öneririm. Çok daha geniş seçenekleriniz olacaktır.
Daha önce Android telefonu nasıl root ettiğimizi ve ClockworkMod’un nasıl yüklendiğini anlatmıştım. Eğer bunları telefonunuza uygulamadıysanız, önce bu işlemleri tamamlayın. Bu işlemler zaten bundan sonra S5830′dan keyif alabilmeniz için her zaman gerekli olacak. Bir defaya mahsus bu işlemleri yapın ve rahat edin bence.
1. Bilgisayar’da SD kart üzerine tekrar sağ klik yaparak “Çıkar”a tıklayın. “Donanımı kaldırmak güvenli” uyarısını gördükten sonra SD kartınızı bilgisayarınızdan çıkarıp telefonunuza takın.
2. Telefonunuzu recovery mode’da açın. Kurtarma modu olarak da geçer. Bazı özel ROM’larda, açma/kapama düğmesine uzun süre bastığınızda “kurtarma modunda başlat” seçeneği zaten var. Eğer bu seçenek yoksa, telefonunuzu tamamen kapatın. Telefon kapalıyken Home tuşuna basılı tutarak açma/kapama düğmesine basılı tutun. Samsung yazısı ekranda belirince parmağınızı açma/kapama düğmesinden çekin. Ekranın sol üst köşesinde yeşil renkli küçük bir üçgen belirecek ve ClockworkMod Recovery menüsünü göreceksiniz.
3. Bu menüde “advanced” seçeneğini göreceksiniz.Alıntıdır.

Nasıl bir devamı olması lazım demekki bilginiz var.Yazımızın devamını eklerseniz arkadasım

Android telefon hafızası arttırma ROOTSUZ

Merhabalar bu yazımda çoğu kişinin rahatsızlık duyduğu android telefonların hafızasının nasıl değiştireleceğini anlatacağım.Genellikle bu sorun 2.x android sürümlü telefonlarda yaşanıyor var olan telefonun hafızasının az olması marketten indirmek istediğimiz uygulamarın önüne geçiyor . Twitter,facebook,youtube... vs gibi uygulamar direk telefonun hafızasına kaydedildiği için geriye sizin kullanabileceğiniz pek bir alan kalmıyor,sürekli hafıza dolu uyarısıyla baş başa kalıyorsunuz.

Bu yazımda sizlere uygulama kayıt yerini nasıl sd karta çevireceğinizi anlatacağım.

NOT: yapacağınız işlem root gerektirmez ve meydana gelebilecek tüm sorunlardan siz sorumlusunuz. Şahsen ben denedim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulayınız :

1: öncelikle vereceğim uygulamayı indirin uygulamayı yazının sonundan indirebilirsiniz.
2:telefonunuzun hata ayıklama modunu acınız. buraya . uygulamalar>geliştirmeden ulaşabilirsiniz.
3:telefonu usb kablonuzla bilgisayara bağlayınız.
4:indirmiş oldugunuz klasordeki OneClıck.exe uygulamasını çalıştırın.
5:gelen uyarıların tumune tamam deyin.
6:acılan pencerede android sdk yolu yazan yerin yanında ki boşluğun hemen sağında olan soru işaretine basınız.
7:gelen bildirimlere tamam deyin.
8: ardından varsayılan kurulum yeri seç kısmından hafıza kartını seçip tinnyclick ile değiştir e basıp uygulamadan çıkıyoruz.

bu kadar . . . artık istediğiniz uygulamaları sd karta taşıyabilirsiniz.Ayrıca marketten indirdiğiniz tüm uygulamalar otomatik sd karta kayıt olacaktır.

Eklentiler

• Oneclick.zip
    187,8 KB · Görüntüleme: 109
Geri
Yukarı